Δράμα 16/12/2022

Στο πλαίσιο της φετινής συνεργασίας με τα Γυμνάσια: 6ο Θεσσαλονίκης, 6ο Καβάλας, 6ο Σερρών, υποδεχτήκαμε σήμερα Παρασκευή 16/12/2022, 150 μαθητές και 11 εκπαιδευτικούς.

Αρχικά οι μαθητές μας υποδέχτηκαν τους καλεσμένους στον χώρο του σχολείου και δίνοντας από ένα δωράκι σε κάθε μαθητή. Τα δωράκια – ένα πουγκί με χριστουγεννιάτικα κεράσματα – ετοίμασαν οι καθηγήτριες του Συλλόγου του σχολείου μας με πολύ μεράκι και φαντασία.

Ακολούθησαν παρουσιάσεις από στολισμό των πόλεων (μία παρουσίαση από κάθε σχολείο) και ένα ομαδικό παιχνίδι με τη χρήση των κινητών τηλεφώνων των παιδιών.

Το πρόγραμμα της συνάντησης συνεχίστηκε με ξενάγηση (από τους μαθητές μας σε ρόλο ξεναγού) σε ιστορική διαδρομή ιστορικών μνημείων και αξιοθέατων της πόλης μας (Σαντιρβάν τζαμί, Βυζαντινά τείχη, Αγία Σοφία, Κινηματογράφος Ολύμπια, Μητρόπολη, Γραφεία Φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκου, Ύδραμα, Αγία Βαρβάρα, Μαρμάρινο, Νησάκι) με τελικό προορισμό την Ονειρούπολη.

Η διαδρομή που ακολουθήσαμε φαίνεται στον διαδραστικό χάρτη που μπορείτε να δείτε κάνοντας κλικ εδώ

διαδραστικός χάρτης ξενάγησης

Σε τρία σημεία της διαδρομής, έγινε διαγωνισμός κουιζ γνώσεων με τη χρήση των κινητών των παιδιών. Οι ερωτήσεις αφορούσαν τις πληροφορίες που έλαβαν από τους μαθητές-ξεναγούς για τα μνημεία/αξιοθέατα της Δράμας και δόθηκαν δώρα στους μαθητές που απάντησαν σωστά.

Στην Ονειρούπολη, όλα τα παιδιά χαρήκανε στιγμές ξεγνοιασιάς με γιορτινή διάθεση.

Μαθητές του 6ου Γυμνασίου Καβάλας έδωσαν συνέντευξη στο ραδιόφωνο της Ονειρούπολης…

Βίντεο με αποσπάσματα της δράσης μπορείτε να δείτε από το Star Βορείου Ελλάδος που είχε την ευγενική καλοσύνη να καλύψει τις στιγμές της ημέρας εκείνης.

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτικούς αυτής της όμορφης δραστηριότητας (είτε συμμετείχαν ως επισκέπτες, είτε ως διοργανωτές).

Η ομάδα του προγράμματος από το 6ο Γυμνάσιο Δράμας

Η ομάδα εργασίας (μαθητές και εκπαιδευτικοί)

Σέρρες 24/11/2022

Την Πέμπτη 24/11/2022 πραγματοποιήθηκε η 1η μας συνάντηση στο 6ο Γυμνάσιο Σερρών. Μαθητές των τριών άλλων Γυμνασίων (Δράμας, Θεσσαλονίκης και Καβάλας) έφτασαν στο 6ο Γυμνάσιο Σερρών, τους υποδέχτηκαν μαθητές και καθηγητές του σχολείου και ακολούθησε μικρή εκδήλωση παρουσίασης των τεσσάρων σχολείων.

Μετά τις παρουσιάσεις, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και με την καθοδήγηση εκπαιδευτικών του 6ου Γυμνασίου Σερρών, έγινε περιήγηση στα αξιοθέατα της πόλης στην διαδρομή από το σχολείο μέχρι το κέντρο της πόλης.

• Το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε στην πόλη των Σερρών μπορείτε να το βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο

1η Συνάντηση – Σέρρες-πρόγραμμα

• Στην πλατεία των Σερρών προσπαθήσαμε να σχεδιάσουμε τα εξάρια ώστε να φαίνεται από ψηλά με drone… Στον στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το αποτέλεσμα

Video από την πλατεία των Σερρών – Τα εξάρια !!

• Η επίσκεψη στις Σέρρες στον τοπικό τύπο

aveserres.gr

Μαθητικός διαγωνισμός επιλογής λογότυπου

Σε διαγωνισμό που έγινε ανάμεσα σε καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών και από τα τέσσερα σχολεία, κατατέθηκαν τρία λογότυπα από κάθε σχολείο. Παρακάτω φαίνεται η κατάταξη (από αριστερά προς τα δεξιά, από πάνω προς τα κάτω).

Το λογότυπο της σύμπραξης, που κρίθηκε το καλύτερο με 79 πόντους (με άριστα το 80) ύστερα από ψηφοφορία εκπροσώπων όλων των σχολείων, ζωγράφισε η μαθήτρια της Γ’ Γυμνασίου Σερρών, Στέλλα Μανάφη.

Προπαρασκευαστική Συνάντηση μελών – Καβάλα

Την Τετάρτη 19/10/2022 στην πόλη της Καβάλας, έγινε συνάντηση της Φιλολόγου Παπαδοπούλου Ελένης, του Δντη του 6ου Γυμνασίου Δράμας και της Δντριας του 6ου Γυμνασίου Καβάλας Βαμβούρη Χριστίνας, και συζητήθηκε το σχέδιο και η υλοποίηση των δραστηριοτήτων των συνεργαζόμενων σχολείων.

Το σχέδιο σε ηλεκτρονική μορφή διανεμήθηκε και στα τέσσερα σχολεία.

Τώρα μένει η υλοποίηση !!

Προπαρασκευαστική Συνάντηση μελών – Σέρρες

Την Κυριακή 16/10/2022 στην πόλη των Σερρών, έγινε συνάντηση του Δντη του 6ου Γυμνασίου Δράμας, της Υπδντριας του 6ου Γυμνασίου Σερρών Ζωής Πίγκα και της Φιλολόγου κυρίας Μαρίας Κοντού,  για να καταρτιστεί το χρονοδιάγραμμα των δραστηριοτήτων των συνεργαζόμενων σχολείων.

Ο σχεδιασμός και οι δράσεις που συζητήθηκαν, συμφωνήθηκε να οριστικοποιηθούν και να ανακοινωθούν μετά την συνάντηση που θα γίνει με τον Δντη του 6ου Γυμνασίου Δράμας και της Δντριας του 6ου Γυμνασίου Καβάλας (προγραμματίστηκε να γίνει στην Καβάλα την Τετάρτη 19/10/2022).