Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές στην ανάγνωση μαθηματικών κειμένων

Χρήση του αριστερού χεριού για την εύρεση τριγωνομετρικών αριθμών

Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε έναν εύκολο τρόπο υπολογισμού του ημιτόνου και συνημιτόνου των 0, 30, 45,60 και 90 μοιρών.

Καλή διασκέδαση!!!

Διαδραστικός Πίνακας και Μαθηματικά

PER.140179

Η εξέλιξη της τεχνολογίας δεν θα μπορούσε να αφήσει ανεπηρέαστη την εκπαίδευση καθώς οι μαθητές, ως εκ φύσεως ανήσυχα πνεύματα, είναι ανοικτοί σε καινούριες ιδέες και δεκτικοί σε ο,τιδήποτε καινοτόμο. Τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα εκδηλώνεται αυξανόμενο ενδιαφέρον από εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τη χρήση νέων τεχνολογιών στη διδασκαλία των μαθηματικών και ιδιαιτέρως για τους διαδραστικούς πόινακες.
Οι διαδραστικοί πίνακες έρχονται πλέον να αντικαταστήσουν τον κλασσικό πίνακα με τις κιμωλίες και να εισάγουν νέες μεθόδους στη διδασκαλία των μαθηματικών. Οι δυνατότητες που προσφέρουν, βασίζονται στο γεγονός ότι ουσιαστικά ο υπολογιστής γίνεται εργαλείο διαχείρισης μέσω του πίνακα. Ειδικότερα, η αξιοποίησή τους στη διδασκαλία των μαθηματικών, συνίσταται στις πολλαπλές αναπαραστάσεις μιας έννοιας, στη δυνατότητα δυναμικής μεταφοράς και μετασχηματισμού των σχημάτων, στην αλληλεπίδραση με τον χρήστη μέσω γραφίδας ή αφής και στην αξιοποίηση του διαδικτύου. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Καλημέρα κόσμε!