Λίγα λόγια για το σκεπτικό μας…

Η πρωτότυπη δουλειά του εκλεκτού συναδέλφου Ανδρέα Παπαδαντωνάκη, με τον τίτλο ΛΟΓΟΤΕΧΝΟΥΜΕ, στάθηκε αφορμή να δημιουργήσουμε έναν «χώρο» δράσης και εποικοδομητικού προβληματισμού για το μάθημα της Ιστορίας, λαμβάνοντας υπόψη την καταγεγραμμένη στοχοθεσία του μαθήματος, το πολυσυζητημένο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία, αλλά και με βαθιά πίστη ότι οι αλλαγές που οραματιζόμαστε έρχονται σταδιακά. Η εντυπωσιακή αναντιστοιχία ανάμεσα στο γενικό σκοπό του μαθήματος που είναι «η δημιουργία συνειδητών πολιτών» (Α.Π. σελ.259) και τη διαπιστωμένη αποτελμάτωση ήταν η κύρια αιτία.

Το ΙΣΤΟΡΟΥΜΕ κινείται στο επίπεδο του Λυκείου και σ’αυτό αναρτώνται θέματα ιστορικά, οπτικοακουστικό υλικό, εργασίες μαθητών, δειγματικές μορφές γραπτών εξετάσεων, ανακοινώσεις, παρουσιάσεις εκδηλώσεων κ.ά. Η επικαιροποίηση των ιστορικών γεγονότων με διαθεματική και διαλεκτική διάσταση, η ανταλλαγή επιχειρημάτων μέσα από οργανωμένα και ανοιχτά debates, και η (ανα)τροφοδότηση/επιβράβευση της δημιουργικής φαντασίας και κριτικής σκέψης των μαθητών μας είναι οι βασικοί άξονες της προσπάθειάς μας.

Το πείραμα στην τάξη έδειξε ότι το μάθημα της Ιστορίας άρχισε να αρέσει… στους μαθητές μας, γι’αυτό και συνεχίζουμε με κέφι κι αγάπη στο πλευρό τους!

~ από ΚΟΥΤΣΟΥΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ στις 8 Απριλίου, 2010 .

Μια Απάντηση προς “Λίγα λόγια για το σκεπτικό μας…”

1.   ΚΟΥΤΣΟΥΡΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ είπε:

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ – ΨΥΧΡΑΙΜΟΙ ΚΡΙΤΕΣ – ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ

Το μάθημά της ιστορίας φιλοδοξούμε να γίνει αγώνισμα θάρρους να δούμε την αλήθεια των γεγονότων, ξεπερνώντας συναισθηματικές εμπλοκές και παγιωμένες αντιλήψεις.

Μονόδρομος η γνώση της επιχειρηματολογίας και “της άλλης πλευράς”, με οδηγό το μεγάλο μας δάσκαλο, Θουκυδίδη, το έργο του οποίου θα είναι “κτήμα ες αιεί, όσο η φύση του ανθρώπου μένει η ίδια…”