Πρώτες Βοήθειες

O Pόλος του Νοσηλευτή-Εκπαίδευση ομάδων πληθυσμού

3ο Δημοτικό Σχολείο Άμφισσας: “Το αίμα σώζει ζωές”

Τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης του 3ου Δημοτικού Σχολείου Άμφισσας με ένα σύντομο δρώμενο διαχέουν την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας και το μήνυμα “ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ”!
Το αφιερώνουν στον Σύλλογο Εθελοντών Αιμοδοτών Άμφισσας “Οι Άγιοι Ανάργυροι” και σε όλους τους Εθελοντικούς Συλλόγους Αιμοδοτών της χώρας για το σημαντικό τους έργο!

«Είμαστε ό,τι τρώμε…»

eimaste-afto-pou-trome

Το πρωινό αποτελεί ίσως το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας και αναπόσπαστο κομμάτι ενός σωστού και ισορροπημένου διαιτολογίου. Στις μέρες μας όμως, δυστυχώς, αποτελεί μια πολυτέλεια της καθημερινότητας. Μελέτες δείχνουν ότι η κατανάλωση πρωινού από ενήλικες αλλά ακόμη περισσότερο από παιδιά, προσφέρει 2-5 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να καλύψουν τα 2/3 των συνιστώμενων ημερησίων προσλήψεων στις περισσότερες βιταμίνες και μέταλλα. Παράλληλα, έχει αποδειχθεί ότι ένα σωστό πρωινό βελτιώνει την απόδοση στο σχολείο, την ευκολία παρακολούθησης του μαθήματος και την πειθαρχεία του παιδιού.

Εδώ θα βρείτε το αρχείο-δραστηριότητα με τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου και θα δείτε τι προϊόντα επιλέγουν να καταναλώσουν ως πρωινό γεύμα:

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

diatrofi

ταινία: O τσιλιαδόρος (2007)

O Chris Pratt έχει χάσει τη μνήμη του μετά από ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα, ανατρέποντας τα σχέδιά του για μια επιτυχημένη ζωή ως αθλητής. Ολα πια είναι διαφορετικά, αφού ακόμη και τα πιο απλά πράγματα του φαίνονται αδύνατα, καθώς δε μπορεί να θυμηθεί πώς να τα κάνει.  Ο Chris δεν μπορεί να ζήσει μόνος του, και έτσι συγκατοικεί με τον μέντορά του, τον πανέξυπνο Lewis, που είναι όμως τυφλός. Για τα προς το ζην, ο Κρις σκουπίζει το πάτωμα της τράπεζας και περιμένει ένα θαύμα για να ξεκολλήσει η ζωή του από το τέλμα. Όλα όμως αλλάζουν στη ζωή του όταν βρίσκεται μπλεγμένος σε μία ληστεία εκατομμυρίων, στην τράπεζα που δουλεύει.

ταινία: Το Θαύμα της Άννυ Σάλιβαν (1962)

Υπόθεση:
H υπόθεση της ταινίας περιστρέφεται γύρω από την προσπάθεια της δις Σάλιβαν να διδάξει ένα μικρό κοριτσάκι το οποίο γεννήθηκε τυφλό, μουγκό και κουφό. Όταν η δασκάλα πρωτοφτάνει στο σπίτι βρίσκει τη μικρή τόσο κακομαθημένη όσο και ένα μωρό παιδί. Έτσι την αντιμετώπιζαν οι γονείς για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Η δασκάλα βέβαια, πέρα από τις δυστροπίες της μικρής, έχει να αντιμετωπίσει και τις κοινωνικές προκαταλήψεις της εποχής.

ταινία: Ο άνθρωπος ελέφαντας (1980)

Υπόθεση:
O άνθρωπος ελέφαντας είναι η πραγματική ιστορία ενός ανθρώπου που γεννήθηκε παραμορφωμένος στο πρόσωπο επειδή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η μητέρα του δέχτηκε επίθεση από έναν ελέφαντα. Έτσι δε γίνεται αποδεκτός από τον κόσμο, εκτός από ένα πλαστικό χειρούργο που θα τον βοηθήσει και θα τον περιθάλψει, καθώς θα είναι ο μόνος που θα διακρίνει τη λαμπρή και ευαίσθητη προσωπικότητα πίσω από την παραμόρφωση. Μια συγκινητική ιστορία για την πανεμόρφη ψυχη παγιδευμένη στο λάθος σώμα και τισ στερεοτυπίες γύρω από την εξωτερική εμφάνιση.

ταινία: Ο άνθρωπος της βροχής (1988)

Υπόθεση:
Μια αριστουργηματική ταινία που θα συγκινήσει βαθιά με την ένταση και το δυναμισμό των κορυφαίων ερμηνειών της και με τη βαθιά συναισθηματική σχέση των ηρώων. Ο Τσάρλι Μπάμπιτ (Τομ Κρουζ) γυρίζει σπίτι του για την κηδεία του πατέρα του και ανακαλύπτει πως έχει ένα μεγαλύτερο αδερφό, τον Ρέιμοντ (Ντάστιν Χόφμαν) ο οποίος είναι αυτιστικός. Στην προσπάθειά του να πάρει τα μισή περιουσία του πατέρα του, ο Τσάρλι απαγάγει τον αδερφό του από το ίδρυμα. Έτσι αρχίζει μια περιπέτεια που θα αλλάξει τη ζωή και των δύο. Η περίπτωση του αυτισμού που αναφέρεται στην ταινία είναι υψηλής λειτουργικότητας καθώς το άτομο μπορεί να κάνει υπολισμούς σε κλάσματα δευτερολέπτου.

ταινία: Φόρεστ Γκαμπ (1994)

Υπόθεση:
Η ταινία αφηγείται την προσωπική ιστορία ενός απλού ανθρώπου και το επικό ταξίδι του στη ζωή, κατά τη διάρκεια του οποίου συνάντησε σημαντικές προσωπικότητες της ιστορίας, επηρέασε την ποπ κουλτούρα και έζησε από κοντά αξιοσημείωτα ιστορικά γεγονότα, των οποίων τη σημασία δεν κατάλαβε ποτέ, καθώς ήταν ένα άτομο χαμηλών νοητικών δυνατοτήτων.

ταινία: Mια αλλιώτικη αγάπη (1999)

Υπόθεση:
Μια νεαρή κοπέλα, με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης, αποφοιτά από σχολείο για άτομα με ειδικές ανάγκες και αποφασίζει να ξεκινήσει τη δική της ζωή παρά τις αντιρρήσεις της υπερπροστατευτικής μητέρας της. Tα μηνύματα της ταινίας αφορούν την κοινωνική ένταξη και τα στερεότυπα της κοινωνίας απέναντι στα ΑμεΑ. Η στάση της κοπέλας είναι ενδεικτική ότι παρά τη διαφορετικότητα έχουν όλοι δικαίωμα στη ζωή και στα όνειρα.