no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Τηλεδιάσκεψη για Φυσική Γυμνασίου & Υλικό

Συγγραφέας: | 27 Σεπτεμβρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τηλεδιάσκεψη για Φυσική Γυμνασίου & Υλικό |

Την Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020, πραγματοποιήθηκε η τηλεδιάσκεψη  για τη Φυσική Γυμνασίου

Τα φύλλα εργασίας στις αντίστοιχες τάξεις του γυμνασίου – στο παραπάνω μενού.

κάτω από: Χωρίς κατηγορία

To ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης συμμετέχει και σας προσκαλεί :

Συγγραφέας: | 3 Μαρτίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο To ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης συμμετέχει και σας προσκαλεί : |

Η πρόσκληση της εκδήλωσης,

H νέα Ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ

Συγγραφέας: | 26 Φεβρουαρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο H νέα Ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ |

Η νέα ιστοσελίδα του 1ου ΕΚΦΕ της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας (ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης) είναι γεγονός ! Μετά από 2 χρόνια απουσίας, λειτουργεί με νέο περιεχόμενο και συμπερίληψη του υλικού της παλαιότερης εκδοχής της.

Η διεύθυνση παραμένει η ίδια:

Υλικό της Συνάντησης Φυσικής 13/2

Συγγραφέας: | 13 Φεβρουαρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υλικό της Συνάντησης Φυσικής 13/2 |

Το  υλικό  που  συζητήθηκε  στη  συνάντηση στις 13/2  για τη  Φυσική Λυκείου (εργαστηριακά φύλλα και παρουσίαση  κ.α) είναι στο παραπάνω μενού, στο αντίστοιχο μάθημα.

Συνάντηση – Πειραματική – Φυσικής Λυκείου

Συγγραφέας: | 9 Φεβρουαρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνάντηση – Πειραματική – Φυσικής Λυκείου |

Την προσεχή Πέμπτη 13/2 και ώρα 12-2 , θα πραγματοποιηθεί στο ΕΚΦΕ Ν.Σμύρνης συνάντηση με εργαστηριακό περιεχόμενο για τη Φυσική του Λυκείου .

Η συνάντηση θα γίνει μετά από πρόσκληση της Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου  κλ. ΠΕ04, κας Κοντογεωργίου και θα περιλαμβάνει προτάσεις για εργαστηριακή διδασκαλία θεμάτων φυσικής Α΄ και Β΄Λυκείου (ειδικότερα Τριβής , Ηλεκτρικών Κυκλωμάτων και Μετρήσεων).

Υλικό της Συνάντησης που έγινε την Πέμπτη 6 φεβρουαρίου

Συγγραφέας: | 6 Φεβρουαρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υλικό της Συνάντησης που έγινε την Πέμπτη 6 φεβρουαρίου |

Το Υλικό – οι  Προτάσεις  Πειραμάτων – Τα  Φύλλα  εργασίας  της   Συνάντησης  για  τη  Φυσική – Χημεία Γυμνασίου  που  έγινε  σήμερα 6 Φεβρουαρίου  είναι  ήδη  στα  αντίστοιχα μαθήματα του παραπάνω μενού.

Συνάντηση Πειραματική Φυσικής – Χημείας

Συγγραφέας: | 4 Φεβρουαρίου 2020
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συνάντηση Πειραματική Φυσικής – Χημείας |

Την προσεχή Πέμπτη 6 φεβρουαρίου και ώρα 12-2 θα πραγματοποιηθεί στο ΕΚΦΕ Ν. Σμύρνης   συνάντηση με τους συναδέλφους ΠΕ04 που διδάσκουν Φυσική και Χημεία στο Γυμνάσιο. Η συνάντηση γίνεται μετά από πρόσκληση της Συντονίστριας Εκπ. Έργου κλάδου ΠΕ04, Κας Κοντογεωργίου.

Θα παρουσιαστούν προτάσεις  πειραμάτων στην Πίεση, Ανωση, Ηλεκτρομαγνητισμό, Εκκρεμές.

Στη Χημεία, η χημική αντίδραση, καύσεις κ.ά .

Διενέργεια Τοπικού Διαγωνισμού ΕUSO

Συγγραφέας: | 16 Δεκεμβρίου 2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διενέργεια Τοπικού Διαγωνισμού ΕUSO |

Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019,  στο Ε.Κ.Φ.Ε. Ν. Σμύρνης πραγματοποιήθηκε ο τοπικός διαγωνισμός για το EUSO 2020.

Συμμετείχαν τα σχολεία:

2 ο  ΓΕΛ  Π.Φαλήρου

3 ο  ΓΕΛ Π.Φαλήρου

Λεόντειο Λύκειο Νέας Σμύρνης

Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής

Οι  μικροί (μόνο στην ηλικία)  ερευνητές  διαγωνίστηκαν με  ιδιαίτερο ήθος  και απέδειξαν, ότι διαθέτουν επιδεξιότητα και κουλτούρα  εργαστηρίου δυσανάλογη με την  ηλικία τους.  Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια! Για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων δεν αναφέρουμε τα ονόματά τους.

Συγχαρητήρια και στους συναδέλφους των παραπάνω σχολείων που εργάστηκαν αφιλοκερδώς, καθ’ υπέρβασιν ωραρίου και τυπικών αρμοδιοτήτων. Ήταν  φανερή,  η συμβολή τους στις παραπάνω αξίες που επέδειξαν οι μαθητές τους.

• από το 2ο ΓΕΛ Π.Φαλήρου:  στους  κ.κ Μαρματσούρη Λ. , Παπαδόπουλο Π. , Βλαβάκη Μ
  • από το 3ο ΓΕΛ Π.Φαλήρου:  στους κ.κ Κόντη Μ. , Μωραϊτάκη Ηλ. , Φαλδαμή Ελ.
  • από το Λεόντειο Λύκειο Νέας Σμύρνης:  στους κ.κ  Ζέρβα Μιχ. , Κότσιρα Βασ.,  Πανταζίδη Αλέξ.
  • από το Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής:  στους κ.κ  Γκερμπεσιώτη Αργ.,  Διακόνου Μ.  Θεοδωρίδη Γερ. , Μακεδόνα Χρ.

Τα αποτελέσματα και τα θέματα που τέθηκαν βρίσκονται  στο παραπάνω μενού στο EUSO.

Επιμορφωτική Συνάντηση την Πέμπτη 5 /12

Συγγραφέας: | 3 Δεκεμβρίου 2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επιμορφωτική Συνάντηση την Πέμπτη 5 /12 |

Την προσεχή Πέμπτη 5  Δεκεμβρίου και ώρα 12-2, θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση  στο ΕΚΦΕ Ν.Σμύρνης  μετά από πρόσκληση των Συντονιστριών Εκπαιδευτικού Έργου κας Κοντογεωργίου και κας Σοφρά (ΠΕ08) με θέμα:

“Τα Φυσικά Φαινόμενα Σπινθήρας Έμπνευσης για την Τέχνη”.

Η πρόσκληση Εδώ

Υλικό Χημείας Προσανατολισμού

Συγγραφέας: | 28 Νοεμβρίου 2019
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υλικό Χημείας Προσανατολισμού |

Το υλικό της συνάντησης για τη Χημεία Προσανατολισμού που προβλήθηκε σήμερα Πέμπτη 28/11/2019, βρίσκονται στο παραπάνω μενού στη  Χημεία  Λυκείου.

Τους Εισηγητές:   κα Χριστοπούλου Στέλλα και κ Μακεδόνα Χρίστο ευχαριστούμε Θερμά!

Παλιότερα Άρθρα »