ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

IMG 20220523 121831 BURST003

IMG 20220523 120739

Β’ ΤΑΞΗ – ΕΡΓΑ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

Για να δείτε την κάτοψη της παρακάτω μακέτας παραγωγικής μονάδας,

πατήστε εδώ: ΚΑΤΟΨΗ

Το λογισμικό με το οποίο δημιουργήσαμε το σχέδιο της μακέτας είναι το homestyler. Με το λογισμικό αυτό αντιμετωπίσαμε αρκετές δυσκολίες, με συνέπεια την καθυστέρηση της δημιουργίας του σχεδίου της μακέτας.

Καταρχάς, μία σημαντική δυσκολία ήταν η κατανόηση του περιβάλλοντος του λογισμικού, καθώς οι οδηγίες για την χρήση του ήταν ανεπαρκείς. Ακόμα, μεγάλη ήταν και η έλλειψη εικόνων από μηχανήματα και έπιπλα. Ως αποτέλεσμα, αναγκαστήκαμε να χρησιμοποιήσουμε εικόνες, των οποίων η κάτοψή τους έμοιαζε με αυτή των απεικονίσεων που θέλαμε. Επιπλέον, δεν μπορούσε να γίνει χρωματική διαφοροποίηση των σχημάτων των μηχανήματων.

Τέλος, μία αρκετά σημαντική δυσκολία ήταν η αποθήκευση, διότι μπορούσε να γίνει μόνο στο λογαριασμό του λογισμικού και όχι στον υπολογιστή μας. Με αυτό τον τρόπο, δεν μπορούσαμε να έχουμε το σχέδιο της μακέτας, παρά μόνον αφού γινόταν λήψη ενός στιγμιότυπου οθόνης.

Στο λογισμικό homestyler σαν θετικό στοιχείο εκλάβαμε την εύκολη τοποθέτηση των πορτών, των τοίχων και των παραθύρων, καθώς επίσης θετική ήταν η 3d απεικόνιση  του περιβάλλοντος της εργασίας μας, διότι μπορούσαμε να βρεθούμε εικονικά στο χώρο και να κατανοήσουμε τα βήματα της εξέλιξης των πραγμάτων που λάμβαναν χώρα.

IMG 20220527 085133

Το λογισμικό με το οποίο δημιουργήσαμε την κάτοψη της μακέτας είναι το Sweet Home 3D.

Τελικό Αποτέλεσμα Sweet Home 3D.sh3D 1

Προσομοίωση:

Κεντρική ιδέα

Σκεφτήκαμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα που θα ελέγχει την θερμοκρασία μέσα στο δωμάτιο που θα φυλάσσονται οι χυμοί μέχρι να διατεθούν προς πώληση. Αυτό το πρόγραμμα θα απαλάσσει τους εργαζόμενους από το να επισκέπτονται το δωμάτιο κάθε ώρα και να ελέγχουν την θερμοκρασία. Έτσι γλυτώνουν πολύτιμο χρόνο και μπορούν να συγκεντρωθούν σε σημαντικότερα πράγματα.

Picture

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ