Σχολική Βιβλιοθήκη

Σχολική βιβλιοθήκη φέτος με πολλά προβλήματα.

Πώς να πείσεις τα παιδιά για την απόλαυση της μεγάλης απόδρασης της ανάγνωσης;

Αλλά και από την υπόλοιπη εκπαιδευτική κοινότητα δεν υπάρχει μεγάλη υποστήριξη, διότι πρώτα πρέπει να πείσεις και τους “μεγάλους”: οι συνάδελφοι τρέχουν να βγάλουν την ύλη, οι διευθυντές να υλοποιήσουν τις εντολές του Υπουργείου, οι γονείς να τα βγάλουν πέρα με τη δύσκολη καθημερινότητα.

Αλήθεια είναι ότι δεν σε βοηθάει και η υποδομή: χαλασμένοι υπολογιστές, ανυπαρξία πολυμέσων, παρωχημένη και χωρίς καμία λογική η συλλογή των τίτλων.

Μακάρι να έρθει η ώρα που σε αυτόν τον κόσμο το βιβλίο θα πάψει να θεωρείται μια εκκεντρική πολυτέλεια και θα πάρει τη θέση που πρέπει ως το μεγαλύτερο ταξίδι

.parga 053

Ευχαριστώ τον Άγγελο για την φανταστική αφίσα!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σχολική Βιβλιοθήκη

Καλημέρα κόσμε!