ΑΣΤΡΑΔΕΝΗ : Φύλλα Εργασίας

Αποτέλεσμα εικόνας για study animated gif

ΟΜΑΔΑ 1

1. το φαινόμενο της αστυφιλίας (εσωτερική μετανάστευση προς τα μεγάλα αστικά κέντρα). Αίτια και αποτελέσματα.
  2. γιατί μεταναστεύει η οικογένεια της Αστραδενής στην Αθήνα; Ποιες ήταν οι αρχικές της σκέψεις και αντιδράσεις; Ποιες ήταν οι αρχικές της προσδοκίες; ποιες ήταν οι πρώτες εικόνες από την μεγάλη πολιτεία;
  3. Η ομάδα σας θα αναρτήσει ένα κολάζ με εικόνες από μια μεγαλούπολη, με τις ασχήμιες αλλά και τις ωραίες πλευρές της.

ΟΜΑΔΑ 2

1. η ζωή της Αστραδενής στη Σύμη. (ήθη, έθιμα, η καθημερινή ζωή των ανθρώπων και οικονομικές δραστηριότητες, οι ανθρώπινες σχέσεις, το σχολείο)
  2. να συγκεντρώσετε φωτογραφικό υλικό για τη Σύμη και να δημιουργήσετε ένα κολάζ

ΟΜΑΔΑ 3

1. η ζωή της Αστραδενής στην Αθήνα ( καθημερινότητα, ασχολίες, νέες εντυπώσεις, οι ανθρώπινες σχέσεις)
  2. πώς αντιμετωπίζουν το κορίτσι στο σχολείο ; γιατί ;
  3. Δημιουργήστε ένα κείμενο word όπου μια συμμαθήτρια της Αστραδενής αφηγείται τις εντυπώσεις της για εκείνη.

ΟΜΑΔΑ 4

1. η πρωταγωνίστρια μας ξεκίνησε όλο προσδοκίες και ονειροπολήσεις για το νέο τόπο εγκατάστασής της. Αφού τις παρουσιάσετε σύντομα, να εξηγήσετε αν τελικά οι ελπίδες της διαψεύστηκαν ή επιβεβαιώθηκαν. Τελικά πώς βίωσε η Αστραδενή την εγκατάσταση στην Αθήνα; Μπορείτε να εντοπίσετε σκέψεις και συναισθήματά της;
  2. να ζωγραφίσετε την Αστραδενή στην Σύμη και σε αντιπαραβολή την Αστραδενή στην Αθήνα

ΟΜΑΔΑ 5

1. Βρείτε στο «Λεξικό λογοτεχνικών όρων» τι σημαίνει αλληγορία. Το τραγικό τέλος της ιστορίας έχει κι άλλες διαστάσεις. Μπορείτε να εντοπίσετε την αλληγορία του;
  1. Αναζητήστε στο Διαδίκτυο φορείς που ασχολούνται με την Προστασία Ανηλίκων και δημιουργήστε ένα ενημερωτικό άρθρο για τους συμμαθητές σας.

2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Αυτή τη φορά όλες οι ομάδες έχετε να μελετήσετε από κοινού ένα βιβλίο. Μελετήστε το, ευχαριστηθείτε το και τα λέμε σε 15 μέρες!

Διαβάστε επίσης :

Σε επόμενη ανάρτηση θα βρείτε τα φύλλα εργασίας και στη συνάντησή μας θα ανταλλάξουμε τις εντυπώσεις μας

Αποτέλεσμα εικόνας για αστραδενή

1η ΟΜΑΔΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Ως πρώτη δραστηριότητα χωρίζεστε σε πέντε ομάδες όσα και τα βιβλία που έχετε να διαβάσετε :

• Καλιότσος Παντελής, Τα ξύλινα σπαθιά, Πατάκης
  • Δημόπουλος Ντίνος, Τα δελφινάκια του Αμβρακικού, Καστανιώτης
  • Σαρή Ζώρζ, Νινέτ, Πατάκης
  • Ζέη Άλκη, Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της, Μεταίχμιο
  • Ιορδανίδου Μαρία, Η αυλή μας

Αφού ολοκληρώσετε τα βιβλία σας, και με τη βοήθεια του Φύλλου Εργασίας που σας έχει δοθεί, να αναρτήσετε μια βιβλιοπαρουσίαση πάνω στους άξονες που έχουμε συζητήσει. Μπορείτε στην εργασία σας να χρησιμοποιήσετε εικόνες, βίντεο ή μουσικό κομμάτι ζωντανεύοντας το βιβλίο σας. Όμως χρειάζεται να είστε προσεκτικοί στο τι, πού και πώς θα εντάξετε το υλικό που θα χρησιμοποιήσετε φροντίζοντας να ταιριάζει με το θέμα σας και να το αναδεικνύει, χωρίς να το επισκιάζει ή να αποπροσανατολίζει τους επισκέπτες μας.

Σε δεύτερη ανάρτηση καλείστε να απαντήσετε στο ερώτημα “Θα προτείνατε το βιβλίο σε κάποιο συμμαθητή σας και γιατί;”. Προσκαλέστε και τις υπόλοιπες ομάδες ή άλλα μέλη του Γυμνασίου μας να σχολιάσουν το βιβλίο. Μέχρι το τέλος του project χρειάζεται να απαντάτε σε ερωτήματα/ σχόλια κτλ που αφορούν το βιβλίο που παρουσιάσατε.

Καλή διασκέδαση!

Έτοιμοι;

Αγαπημένα μου παιδιά, καλή και δημιουργική Νέα Χρονιά!

Σε αυτό το blog ξεκινάμε μαζί τα ταξίδια που σχεδιάσαμε στον κόσμο της Λογοτεχνίας.