ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΡΝΗΣΗ

Σχολική άρνηση

ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΡΝΗΣΗ: ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΙΚΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ

Ένα παιδί αρνείται να πάει στο σχολείο.

Η ΕΡΓΑΣΙΑ “ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΡΝΗΣΗ: ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΙΚΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ”, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ, ΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ, ΩΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΑΡΝΗΣΗ. ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΑΝΙΚΟΥ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥ. Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΔΙΝΕΙ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΑ ΕΝΤΟΝΑ ΑΛΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΖΥΓΙΚΗΣ ΣΧΕΣΗΣ, ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΙΚΟΥ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΙΑΣ ΠΑΙΔΟΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ, ΟΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ. ΣΤΙΣΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΥΤΟΝΟΜΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΑΠΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟ ΑΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ, ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΦΥΠΝΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

5 βήματα που συγκλόνισαν τον κόσμο της παιδείας!!!

Πέντε βήματα που συγκλόνισαν τον κόσμο της Παιδείας!

Βήμα 1ο: Η Διαμαντοπούλου μηδενίζει τους διορισμούς.

Βήμα 2ο: Διαχωρισμός εκπαιδευτικών σε σύνολα και υποσύνολα.

Βήμα 3ο: Η κατάργηση των δώρων μαζί με το ενιαίο μισθολόγιο, από τη μία απαξίωσαν ακόμη περισσότερο τους εκπαιδευτικούς, από την άλλη, χαϊδεύοντας τους συναδέλφους με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας

Βήμα 4ο:  Εισαγωγή των εκπαιδευτικώνστο καθεστώς της Ε.Ε.
Βήμα 5ο: Η διαρκής απεργία δεν είχε αποτέλεσμα.

5 βήματα που συγκλόνισαν τον κόσμο της παιδείας!