Irini Darlasi Learning English together

European Park Day

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ 2020

Κ.Π.Ε. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

Press the link: Η ώρα της φύσης στο σχολείο

Our students presented their works to the Envoronmental Centre of Peloponnese

European Park Day

Στιγμιότυπο οθόνης 156

3 Μαρτίου 2022
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυσικές καταστροφές Δεξιότητες

Φυσικές καταστροφές Δεξιότητες

Φυσικές Καταστροφές στο πλαίσιο της Θεματικής Φροντίζω το περιβάλλον.  Ο σύνδεσμος παρουσίασης :

Natural Disasters

οθόνης 108

19 Νοεμβρίου 2021
1 σχόλιο

Safe internet

The pupils of the second grade have successfully completed the “Safe Internet” project. Excellent job children!

Well done children!!

Τα παιδιά της Β΄Δημοτικού ολοκλήρωσαν με επιτυχία την εργασία “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” στο πλαίσιο των Δεξιοτήτων. Η συμμετοχή τους ήταν εξαιρετική! Μπράβο παιδιά! Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορούμε να δούμε το υλικό που χρησιμοποιήσαμε στην τάξη: Press here

Στιγμιότυπο οθόνης 163

19 Νοεμβρίου 2021
από IRINI DARLASI
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Etwinning projects for the school year 2021-2022 “Christmas Cyber cards”

Etwinning projects for the school year 2021-2022 “Christmas Cyber cards”

We are happy to post our etwinning collaborations with the following schools:

1.  Etwinning project between Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ”Dumitru Ciumăgeanu” in Romania and Tegea Primary School in Greece

Title: Cyber Christmas cards

Our students come from Greece and Romania. Both Greek and Romanian pupils are in the 2nd grade. In the Greek school Primary School we’ve been working on safety on the internet since the beginning of the year. We would like to exchange Christmas cards with the Romanian 2nd graders with safety internet messages. The cards may be either crafts or electronic. In the The Romanian Primary School students with special needs are eager to use digital tools.
Οι μαθητές μας προέρχονται από την Ελλάδα και τη Ρουμανία. Τόσο οι Έλληνες όσο και οι Ρουμάνοι μαθητές είναι στη Β’ τάξη. Στο Ελληνικό Δημοτικό Σχολείο εργαζόμαστε για την ασφάλεια στο διαδίκτυο από την αρχή της χρονιάς. Θα θέλαμε να ανταλλάξουμε χριστουγεννιάτικες κάρτες με τους Ρουμάνους μαθητές της Β’ τάξης με μηνύματα ασφαλείας στο διαδίκτυο. Οι κάρτες μπορεί να είναι κατασκευές ή ηλεκτρονικές. Στο Ρουμανικό Δημοτικό Σχολείο, οι μαθητές με ειδικές ανάγκες είναι πρόθυμοι να χρησιμοποιήσουν τα ψηφιακά εργαλεία.

We are going to discuss in the classroom what we can advise our friends abroad as for their safety on the Net. The students will be able to review what they have already learnt and come up with interesting ideas for Christmas cards. We will decide what kind of material we will need and how many crafts will be sent either online or by mail. During our second lesson we are going to make the cards and finish them during the third lesson. We expect to be ready to send the Christmas cards between the 1st and 5th December. We will have a padlet where students can post drawings and messages.
Θα συζητήσουμε στην τάξη τι μπορούμε να συμβουλεύσουμε τους φίλους μας στο εξωτερικό για την ασφάλειά τους στο Διαδίκτυο. Οι μαθητές θα είναι σε θέση να αναθεωρήσουν όσα έχουν ήδη μάθει και να βρουν ενδιαφέρουσες ιδέες για χριστουγεννιάτικες κάρτες. Θα αποφασίσουμε τι είδους υλικό θα χρειαστούμε και πόσες χειροτεχνίες θα σταλούν είτε μέσω διαδικτύου είτε μέσω ταχυδρομείου. Κατά τη διάρκεια του δεύτερουμαθήματος θα φτιάξουμε τις κάρτες και να τις τελειώσουμε στο τρίτο μάθημα. Αναμένεται να είμαστε έτοιμοι να τις στείλουμε μεταξύ 1 και 5 Δεκεμβρίου. Θα έχουμε ένα padlet όπου οι μαθητές θα μπορούν να αναρτήσουν ζωγραφιές, κατασκευές και μηνύματα.

Ο σύνδεσμος του padlet όπου θα ανταλλάξουμε ευχές και μηνύματα είναι: Cyber Christmas cards padlet