wordle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Τα παραμύθια των αδελφών Γκριμ

Οι αδελφοί Γιάκομπ (Jacob Ludwig Carl Grimm) και Βίλχελμ Καρλ Γκριμ (Wilhelm Carl Grimm) γεννήθηκαν στις 4 Ιανουαρίου του 1785 και στις 24 Φεβρουαρίου του 1786 αντίστοιχα στο Χάναου της Γερμανίας.

Grimm

Οι Γκριμ ήταν συγγραφείς και συλλέκτες παραδοσιακών παραμυθιών, στα οποία ο Βίλχελμ Καρλ Γκριμ έδωσε λογοτεχνική μορφή και τα προσάρμοσε για παιδιά. Άρχισαν να συλλέγουν παραμύθια γύρω στο 1807.Τον πρώτο τόμο παραμυθιών τον εξέδωσαν το 1812. Ο τόμος, υπό το όνομα “Kinder – und Hausmärchen” (“Παιδικά και Οικογενειακά Παραμύθια”), περιείχε 86 ιστορίες.

Grimm's_Kinder-_und_Hausmärchen,_Erster_Theil_(1812).coverΤο εξώφυλλο του “Kinder – und Hausmärchen” (1812)

Πίστευαν πως τα παραμύθια είχαν κοινή ρίζα και μετακινούνταν μαζί με τα ινδοευρωπαϊκά φύλα (ινδοευρωπαϊκή ή μονογενετική θεωρία), κάτι που περιέγραφαν στην εισαγωγή του έργου τους. Ακόμα, επέλεξαν 50 από αυτά και δημιούργησαν μία έκδοση αποκλειστικά για παιδιά με το όνομα “Kleine Ausgabe” (“Μικρή έκδοση”).

Μέχρι το 1857 επτά εκδόσεις των παραμυθιών είχαν εκδοθεί και περιείχαν συνολικά 211 παραμύθια. Ανάμεσα σε αυτά υπάρχουν γνωστά παραμύθια όπως η ΚοκκινοσκουφίτσαΗ Χιονάτη και οι Επτά ΝάνοιΟ Βασιλιάς Βάτραχος,ΚουτσοκαλιγέρηςΧάνσελ και ΓκρέτελΡαπουνζέλΟ γενναίος ραφτάκοςΗ Ωραία ΚοιμωμένηΣταχτοπούταΟ λύκος και τα εφτά κατσικάκιαΑδελφός και Αδελφή και  άλλα.

Hänsel_und_Gretel2

Χάνσελ και Γκρέτελ

320px-Dore_ridinghood
Κοκκινοσκουφίτσα

Johnny_Gruelle_illustration_-_Rapunzel_-_Project_Gutenberg_etext_11027
Ραπουνζέλ

250px-Gustave_dore_cendrillon4
Σταχτοπούτα

Τα παραμύθια ήταν πάρα πολύ όμορφα και παίχτηκαν σε πολλά θέατρα.

Οι αδελφοί Γκριμ εργάστηκαν πάνω στο λεξικό της Γερμανικής Γλώσσας, “Deutsches Wörterbuch”, από το 1838 και μετά. Μέχρι το τέλος της ζωής τους είχαν καταφέρει να εργαστούν με τμήματα του λεξικού, το οποίο, τελικά, ολοκληρώθηκε το 1961.

.

Δείτε το βίντεο στο YouTube

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα παραμύθια των αδελφών Γκριμ

Καλημέρα κόσμε!