Ήθη και έθιμα στην Γερμανία την περίοδο των Χριστουγέννων

Με αφορμή τις γιορτές των Χριστουγέννων προσπαθήσαμε να μεταφέρουμε στους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄τάξης του Δημοτικού  στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών  ήθη και έθιμα της Γερμανίας, που αναφέρονται στα Χριστούγεννα.

Παραμονές δεκεμβρίου κατασκευάσαμε ένα Adventskranz. Πρόκειται για ένα στεφάνι με τέσσερα κεριά, που διακοσμεί κάθε γερμανικό σπίτι την περίοδο του Advent, τις τέσσερις εβδομάδες πριν τα Χριστούγεννα. Κόψαμε ένα κομμάτι φεριζόλ σε σχήμα στεφανιού, το διακοσμήσαμε με φυσικά κλαδιά πεύκου και κουκουνάρια και στεραιώσαμε πάνω του τέσσερα κόκκινα κεριά. Το πρώτο κερί το ανάψαμε την πρώτη εβδομάδα του Δεκέμβρη( κανονικά ανάβει την πρώτη Κυριακή του Δεκέμβρη), το δεύτερο την δεύτερη εβδομάδα και παραμονές Χριστουγέννων ανάψαμε και τα τέσσερα κεριά στο στεφάνι, ενώ ταυτόχρονα κατασκευάζαμε κάρτες Χριστουγέννων γράφοντας φυσικά τις ευχες για χαρούμενα Χριστούγεννα και καλή χρονιά στα Γερμανικά.

Παραμονές Χριστουγέννων κατασκευάσαμε με τους μαθητές ένα Adventskalender. Πρόκειται για ένα ημερολόγιο Χριστουγέννων, το οποίο μετρά τις μέρες από την 1η Δεκεμβρίου ως και τα Χριστούγεννα. Οι μαθητές έκαναν με χρωματιστά χαρτόνια καρδιές και αστέρια, τα οποία κρεμάσαμε με κόκκινες κορδέλες στη σειρά πάνω σε ένα φεριζόλ τοποθετημένο στον τοίχο. Από την κάθε κορδέλα κρέμονταν πέρα από το αστέρι ή την καρδιά και μία καραμέλα. Στη συνέχεια τοποθετήσαμε τα ονόματα των παιδιών σε αριθμητική σειρά. Την 1η Δεκεμβρίου ο μαθητής με τον αριθμό ένα κολλούσε πάνω στο αστέρι ή στην καρδούλα ένα αυτοκόλλητο με τον αριθμό ένα και έπαιρνε την καραμέλα.

Στις 6 Δεκεμβρίου, την μέρα του Αγίου Νικολάου, μάθαμε και τραγουδήσαμε το τραγούδι Lass uns froh und munter sein. Το τραγούδι αναφέρεται στην αγωνία και στην χαρά ενός παιδιού την παραμονή του Αγίου Νικολάου, ο οποίος είναι για τους Γερμανούς ο Άγιος των δώρων. Εξηγήσαμε στα παιδιά το έθιμο, που υπάρχει να τοποθετούν τα παιδιά εκείνη τη βραδιά τα παπούτσια τους στην πόρτα του σπιτιού. Ο Αγιος Νικόλαος που επισκέπτεται τα σπίτια αφήνει στα καλά παιδιά σοκολάτες και δώρα ενώ στα άτακτα παιδιά κάρβουνα. Τις επόμενες μέρες συνεχίσαμε και με το τραγούδι O Tannenbaum, το γνωστό σε όλους μας Ω Έλατο.

Την τελευταία μέρα των μαθημάτων κλείσαμε γλυκά τη χρονιά φτιάχνοντας μπισκοτόσπιτα με μπισκότα και μερέντα, σπίτια που παραπέμπουν στο γνωστο παραμύθι του Hansel και της Gretel.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ήθη και έθιμα στην Γερμανία την περίοδο των Χριστουγέννων

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!