Φύλλο εργασίας-Επεξεργασία των διατροφικών συνηθειών των μαθητών

17 Ιανουάριος 2019
ταπερακι

Παρακάτω παρουσιάζονται οι διατροφικές συνήθειες των παιδιών ενός σχολείου. Να παρουσιάσετε τα παρακάτω δεδομένα με τον κατάλληλο τύπο γραφήματος, ώστε να φαίνεται ο αριθμός προτίμησης του κάθε είδους.

Διατροφικές συνήθειες  Αριθμός μαθητών
μπισκότα 12
τοστ 6
φρούτα 3
γιαούρτι 6
πατατάκια 18
κρουασάν 5
άλλο 4

Αναλυτικές οδηγίες προς τους μαθητές

1. .Από το πεδίο «Έναρξη» του υπολογιστή μας ανοίγουμε ένα λογισμικό υπολογιστικών φύλλων (excel).
  2. Από τη γραμμή εργαλείων γρήγορης πρόσβασης επιλέγουμε το πεδίο «Εισαγωγή» και στη συνέχεια το εργαλείο «Πίνακας».
  3. Στο κελί Α1 γράφουμε «Διατροφικές συνήθειες».
  4. Στο κελί Β1 γράφουμε «Αριθμός μαθητών».
  5. Γράφουμε τα είδη των διατροφικών προτιμήσεων στις περιοχές Α2-Α8.
  6. Γράφουμε τον αντίστοιχο αριθμό των παιδιών δίπλα από κάθε τους επιλογή στα κελιά Β2-Β8.
  7. Επιλέγουμε το κελί Α1 και από τη γραμμή εργαλείων «κεντρική» επιλέγουμε «κελιά», «μορφοποίηση», «αυτόματη προσαρμογή πλάτους στήλης».
  8. Τέλος, επιλέγουμε όλα τα στοιχεία του πίνακα. Από τη γραμμή εργαλείων γρήγορης πρόσβασης επιλέγουμε το πεδίο «Εισαγωγή» και στη συνέχεια το εργαλείο «Γραφήματα», «Στήλη». Από την ομάδα «Στήλη 3-Δ» επιλέγουμε το εικονίδιο «Σωρευμένη στήλη 3-Δ» και το γράφημα μας εισάγεται αυτόματα.
  9. Αν θέλουμε να αλλάξουμε τη μορφοποίηση του πίνακα κάνουμε τριπλό κλικ στο κομμάτι που θέλουμε να αλλάξουμε και δοκιμάζουμε τις επιλογές που προτείνονται.

12 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ …

13 Δεκέμβριος 2018

Περιμένοντας με ανυπομονησία τα Χριστούγεννα!

Καλές γιορτές σε όλους με υγεία και αγάπη!

Καλημέρα κόσμε!

13 Δεκέμβριος 2018