Το ταξίδι ξεκινά…

Ο προγραμματισμός έχει εισέλθει εδώ και χρόνια στην εκπαίδευση. Τα τελευταία χρόνια στο Δημοτικό σχολείο, οι μικροί μαθητές έρχονται σε επαφή μαζί του χρησιμοποιώντας την γλώσσα προγραμματισμού Scratch. To Scratch αποτελεί ένα λογισμικό εύχρηστο και φιλικό στην χρήση, ιδιαίτερα στις μικρές ηλικίες. Στη συνέχεια της σχολικής τους πορείας, οι μαθητές γνωρίζουν και διδάσκονται γλώσσες προγραμματισμού υψηλού επιπέδου. Μία από αυτές είναι και η γλώσσα προγραμματισμού Python. Εδώ θα μπορέσουμε παρέα να γνωρίσουμε σιγά σιγά και με εύκολο τρόπο την γλώσσα προγραμματισμού Python. Αυτό όμως θα πραγματοποιηθεί χρησιμοποιώντας το Scratch. Πώς θα συμβεί αυτό; Χρησιμοποιώντας σενάρια σε Scratch και δείχνοντας το αντίστοιχο πρόγραμμα στην Python. Επίσης δίνονται και κάποιες ασκήσεις για εμπέδωση, μαζί με μια προτεινόμενη λύση. Ο τρόπος που προτείνεται, για να χρησιμοποιηθεί δεν είναι αναγκαίο να έχετε λογαριασμούς στο ιστολόγιο του Scratch ούτε στο περιβάλλον που χρησιμοποιείται για την εκτέλεση των προγραμμάτων σε Python. Επίσης δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε καμία εφαρμογή ή πρόγραμμα στον υπολογιστή σας.