Βιολογία – Μεταγραφή – Φωτόδεντρο

Το πρώτο βήμα για την έκφραση της πληροφορίας που υπάρχει στο DNA είναι η μεταφορά της στο RNA με τη διαδικασία της μεταγραφής. To RNA μεταφέρει με τη σειρά του, μέσω της διαδικασίας της μετάφρασης, την πληροφορία στις πρωτεΐνες που είναι υπεύθυνες για τη δομή και λειτουργία των κυττάρων και κατ’ επέκταση και των οργανισμών. Σχολικό βιβλίο: Βιολογία Γ΄Λυκείου, B΄τεύχος.

Εξασκηθείτε στην Μεταγραφή του DNA με διαδραστικό τρόπο από το Φωτόδεντρο:

Φωτόδεντρο – Προβολή αντικειμένου (photodentro.edu.gr)

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Προβολή της ταινίας “Billy Elliot, γεννημένος χορευτής” στο γυμνάσιο μας, 6ο Γυμνάσιο Χανίων, το Σάββατο 28/01/2012 στις 17:30

Η ιστορία διαδραματίζεται στην Ιρλανδία του 1980. Σε ένα έντονο πολιτικό σκηνικό όπου οι Ιρλανδοί μάχονται τους Βρετανούς, ο δωδεκάχρονος Μπίλυ είναι διαφορετικός από τον αδερφό του και τους αρσενικούς συμμαθητές του, σιχαίνεται το μποξ και αγαπά το χορό… Μέσα από αλλεπάλληλες απογοητεύσεις και μικρές χαρές και με τη συμπαράσταση της δασκάλας του ο Μπίλυ θα μπορέσει να ακολουθήσει το όνειρό του…

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Προβολή της ταινίας “Αμελί” στο 6ο Γυμνάσιο Αμπεριάς το Σάββατο 14/01/2012 στις 17:30

Γαλλική ταινία με θέμα τη γλυκιά Αμελί που φαινομενικά ζει μια συνηθισμένη συμβατική ζωή… αλλά τα φαινόμενα απατούν. Η Αμελί είναι μια δυναμική γυναίκα, η θηλυκή “Ζορό”  που αναλαμβάνει να βελτιώσει τη ζωή των ανθρώπων της διπλανής πόρτας αλλά και εκείνων που συναντά κάθε μέρα. Με διακριτικότητα ανακαλύπτει μυστικά των γειτόνων της και λύνει διαφορές ή καλύπτει κενά του παρελθόντος τους, όμως η ίδια αφήνει τον εαυτό της απέξω ώσπου… συναντά έναν εξίσου ασυνήθιστο άντρα… και τότε επιστρατεύει όλη τη φαντασία της για να τον προσεγγίσει και να τον κατακτήσει… Η συνέχεια επί της οθόνης… Πρωτότυπο σενάριο, ενδιαφέρουσα μουσική, εξαιρετική ερμηνεία της πρωταγωνίστριας Οτρέιγ Τοτού. Στη ταινία εμφανίζεται ως συμπρωταγωνιστής, το τρομερό “παιδί” του σύγχρονου γαλλικού κινηματογράφου Ματιέ Κασοβίτς.

Καλή χρονιά σε όλους μας και υπέροχη αρχή με “Αμελί”!!!

Χρόνια Πολλά με σινεμά!

Εύχομαι καλές γιορτές και ευτυχισμένος ο νέος χρόνος σε όλους τους κινηματογραφόφιλους και μη, του σχολείου μας! Και το νέο χρόνο η κινηματογραφική μας παρέα θα συνεχίσει να πηγαίνει σινεμά!

Χρόνια Πολλά με σινεμά!!

Προβολή ταινίας “Το φάντασμα της Όπερας” σήμερα στο 6ο Γυμνάσιο

Σήμερα στο 6ο Γυμνάσιο στην Αμπεριά προβάλλεται η ταινία “Το φάντασμα της Όπερας” στις 17:30. Πρόκειται για επαναδιασκευή προηγούμενης ταινίας και με γνωστό πλην αγαπημένο θέμα για το ευρύ κοινό. Στα υπόγεια της όπερας του Παρισιού κατοικεί ταλαντούχος μασκοφόρος μουσικός και εκπαιδεύει την γλυκιά και νεαρή πρωταγωνίστρια της Όπερας. Μεταξύ τους αναπτύσσεται πλατωνικός έρωτας…, έως ότου εμφανίζεται ο αντίζηλος, νεαρότερος, περισσότερο γήινος και διεκδικεί τη κοπέλα… η συνέχεια το απόγευμα στο γυμνάσιο της Αμπεριάς. Τα ατού της ταινίας είναι αναμφισβήτητα η μουσική και τα σκηνικά.

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.