Μάθημα πρακτικής σεμιναρίου Moodle

• Τίτλος θεματικής ενότητας: «Voilà ma journée quotidienne !»
  • Γενικός σκοπός : Ενθαρρύνουμε τους μαθητές να επικοινωνούν ειδικές έννοιες (μηνύματα) στους συμμαθητές τους για συγκεκριμένους σκοπούς.

• Τύπος δραστηριότητας και μεθοδολογία: Επικοινωνιακή δραστηριότητα, βιωματικής και κοινωνικής αλληλεπίδρασης μέσω της ομαδοσυνεργατικής και της διαφοροποιημένης μεθόδου διδασκαλίας.
  • Κοινό / επίπεδο μαθητών: παιδιά 11-12 ετών, μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του ελληνικού δημοτικού σχολείου που έχουν κατακτήσει γνώσεις στη γαλλική γλώσσα μετά από περίπου 80 ώρες διδασκαλίας.
  • Τρόπος εργασίας : σε ομάδες 3-4 μαθητών

• Διδακτικοί στόχοι:
  • Μαθαίνω , ρωτώ και λέω την ώρα
  • Μαθαίνω τα αυτοπαθή ρήματα και τα χρησιμοποιώ για να περιγράψω την καθημερινότητά μου
  • Μαθαίνω να περιγράφω τις δικές μου καθημερινές πράξεις και δραστηριότητες καθώς και κάποιου άλλου προσώπου

• Παιδαγωγικοί στόχοι :
  • αύξηση της αναλογίας του προφορικού λόγου μέσα στην τάξη
  • ενεργή και συνειδητή συμμετοχή των μαθητών
  • αξιοποίηση της διάδρασης στην τάξη και της λειτουργικής πτυχής της γλώσσας
  • ανάπτυξη των τεσσάρων συνιστωσών της επικοινωνιακής ικανότητας (σύμφωνα με το κοινό ευρωπαϊκό πλαίσιο ξένων γλωσσών): κατανόηση προφορικού λόγου, κατανόηση γραπτού λόγου, παραγωγή προφορικού λόγου, παραγωγή γραπτού λόγου.
  • ένταξη σε πραγματικό περιβάλλον και ενσυνείδηση της γλωσσικής εργασίας στην τάξη και μεταφορά του πλαισίου της τάξης σε πραγματικό κοινωνικό πλαίσιο
  • κινητοποίηση του ψυχοκινητικού υπόβαθρου των μαθητών

• Υποστηρικτικό υλικό : μικρά βιντεάκια διάρκειας μερικών λεπτών

• Μέσα διδασκαλίας:
  • ευχάριστες και πρωτότυπες δραστηριότητες και βιωματικές δράσεις
  • παιχνίδια, εικόνες και μουσική, μίμηση και κίνηση τραγούδια, δραματοποίηση, διαλόγους, παντομίμα, μικρές ταινιούλες, διαδραστικές ασκήσεις, πηγές από το διαδίκτυο κι αυθεντικό υλικό, χρήση σύγχρονων τεχνολογικών μέσων.
  • κάρτες-λέξεις
  • κάρτες-εικόνες
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μάθημα πρακτικής σεμιναρίου Moodle

Καλημέρα κόσμε!