Just another Blogs.sch.gr site

Καλή εβδομάδα

Χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν!!!!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

θα θέλαμε να υπάρξει υγεία και ευτυχία σε όλο τον κόσμο

Πληροφορική Γ’ Γυμνασίου

Ενότητες

Δημιουργώ έγγραφα

1. Δημιουργία λεξικού όρων πληροφορικής στο τοπικό υπολογιστή.
  2. Σχολιασμός και διόρθωση του λεξικού στο συνεργατικό περιβάλλον Google Docs.
  3. Δημιουργία εργασίων με θέματα όπως “Οδηγίες καλής χρήσης και συντήρησης του υπολογιστή” απευθείας στο συνεργατικό περιβάλλον Google Docs.
  4. Εισαγωγή στην Βικιπαίδεια, κανόνες για την συγγραφή άρθρων, δεοντολογία, πειραμτισμός στο αμμοδοχείο
  5. Επεξεργασία λημμάτων της Βικιπαίδεια που αφορούν τα εξής θέματα: Χωριά της περιοχής, αγαπημένους ποδοσφαιριστές και τραγουδιστές

Δημιουργώ παρουσιάσεις

1. Η τέχνη της παρουσίασης- Τι πρέπει να γνωρίζουμε για να κάνουμε μια καλή παρουσίαση .Φύλλο εργασίας με τις βασικές δυνατότητες του λογισμικού παρουσιάσεων.
  2. Φύλλο εργασίας με τις δυνατότητες των εργαλείων σχεδίασης.
  3. Φύλλο εργασίας με δημιουργία διαγραμμάτων σε λογισμικό παρουσίασης.
  4. Δημιουργία παρουσίασης για ένα μουσικό συγκρότημα.
  5. Δημιουργία παρουσίασης στο συνεργατικό περιβάλλον Google Docs με θέμα έναν από τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.

Επικοινωνώ και συνεργάζομαι στο Διαδίκτυο

1. Γνωριμία με το Web 2.0

Το προσωπικό σας ιστολόγιο

Μέσα στα επόμενα μαθήματα θα δημιουργήσετε και εσείς το προσωπικό σας ιστολόγιο. Θα προσθέσετε το υλικό που θέλετε, θα μπορείτε να κάνετε δημοσιεύσεις που αφορούν τα θέματα που  ενδιαφέρουν εσάς και την παρέα σας. Θα σας αρέσει σίγουρα!!!

Ελεύθερος χρόνος

‘Οταν έχω ελεύθερο χρόνο επιλέγω πάντα, να κάνω μια μεγάλη βόλτα περπατώντας και συνήθως με παρέα. Το να φτάσεις στην Αλυκή με τα πόδια από το σταθμό του τρένου, είναι κάτι που σας συνιστώ να δοκιμάσετε! Υπάρχουν και ένα σωρό άλλες καλές διαδρομές. Εσείς το έχετε κάνει ποτέ; Με τι ασχολείστε στον ελεύθερο χρόνο σας;

Οι δρόμοι και τα μαγαζιά ήδη στολίστηκαν!!

Αν κάνει κανείς μια βόλτα στους δρόμους της πόλης μας θα δει ότι υπάρχει ήδη Χριστουγεννιάτικος στολισμός. Απολαύστε τον!!!!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Σήμερα είναι Δευτέρα 5/12 και την εβδομάδα που ξεκινάει θα ασχοληθούμε με τα ιστολόγια.