Σήμερα ημέρα του Αγίου Σπυρίδωνα η Κέρκυρα φοράει τα καλά της και γιορτάζει!
Έτσι κι εμείς την Παρασκευή για να τιμήσουμε την ημέρα, φτιάξαμε τους “λουκουμάδες τ’ Αγιού”. Χρόνια πολλά σε όλους!
.jpg

Πρώτη Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2020-2021)

Α. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ
Καταγράφονται συνοπτικά τα χαρακτηριστικά και οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, που κρίνονται
σημαντικά για την αποτύπωση της εικόνας του σχολείου
Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Κέρκυρας είναι Σχολική Μονάδα Ειδικής
Αγωγής και υπάγεται στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι μαθητές μας,ηλικίας 14 έως 22 χρονών
εμφανίζουν διαγνωσμένες αναπηρίες ή/και σοβαρές ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Η φοίτηση διαρκεί 6 χρόνια.
Το ΕΕΕΕΚ Κέρκυρας λειτουργεί από το 2003. Στεγάζεται στο ισόγειο διώροφου κτιρίου που βρίσκεται έξω από
την πόλη της Κέρκυρας, στο 4ο χλμ. της Εθνικής οδού Κέρκυρας – Λευκίμμης.

Β. ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Θετικά σημεία
Οι μαθητές του ΕΕΕΕΚ Κέρκυρας εμφανίζουν ποικίλης σοβαρότητας αναπηρία και ως εκ τούτου, έχουν
διαφορετικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Προκειμένου να ανταποκριθούμε αποτελεσματικά στον εκπαιδευτικό μας
ρόλο και να επιτευχθούν τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα εκ των πραγμάτων και ανέκαθεν
αξιοποιούνται η βιωματική μάθηση, η εκπαίδευση μέσω δραστηριοτήτων και δράσεων προσαρμοσμένων στο
λειτουργικό και γνωστικό επίπεδο των μαθητών του σχολείου. Επιπροσθέτως, υπάρχει άριστη σχέση και
συνεργασία του σχολείου με το οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών.

Σημεία προς βελτίωση
Σημεία προς βελτίωση αποτελούν η παροχή υλικοτεχνικής υποδομής και η στέγαση του σχολείου τα οποία
διαδραματίζουν καθοριστικό ρόλο στην παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία του σχολείου.

Διοικητική λειτουργία

Θετικά σημεία
Θετικά σημεία στη διοικητική λειτουργία του σχολείου αποτελούν η διεπιστημονικότητα που διέπει τον
σχεδιασμό και την υλοποίηση κάθε δράσης του σχολείου, καθώς και η μελέτη των εξατομικευμένων αναγκών του
κάθε μαθητή. Το σχολείο λειτουργεί και οργανώνεται με βάση την επιστημονική τεκμηρίωση, την
συνεργατικότητα, την αναζήτηση των βέλτιστων πρακτικών και την ανατροφοδότηση.

Σημεία προς βελτίωση
Σημεία προς βελτίωση αποτελούν η ανάπτυξη συνεργασιών με φορείς της κοινότητας, η βελτίωση της
εξωστρέφειας του σχολείου και η συμμετοχή στα κοινωνικο-πολιτιστικά δρώμενα του τόπου.

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Θετικά σημεία
Θετικό σημείο αποτελεί το υψηλό επίπεδο εξειδίκευσης και η κατοχή μεταπτυχιακού και διδακτορικού τίτλου
σπουδών μεγάλου μέρους των εκπαιδευτικών του σχολείου. Επίσης, η διαρκής ενημέρωση του προσωπικού για τις
σύγχρονες μεθόδους εκπαίδευσης, τις μεθόδους αντιμετώπισης προβλημάτων στο σχολικό περιβάλλον σε
πολλαπλά επίπεδα.

Σημεία προς βελτίωση
Σημείο προς βελτίωση αποτελεί η διευκόλυνση της συμμετοχής των εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής και εν γένη
του προσωπικού των ΣΜΕΑΕ σε κατάλληλα εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα.

Αρχική

Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Κέρκυρας!

Στόχος μας είναι να ενημερωθείτε για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου μας, για τα μαθήματα και τα Εργαστήρια που διδάσκονται και για τις ποικίλες δραστηριότητες που πραγματοποιούνται.

Το Εργαστήριο Μαγειρικής

Φωτογραφίες Εργαστηρίου Μαγειρικής

Σκοπός του μαθήματος της Μαγειρικής είναι η επαφή των παιδιών με το ζωτικό κομμάτι της Διατροφής τους, καθώς κι η εξοικείωση τους με την προετοιμασία του καθημερινού φαγητού.

Επίσης σκοπός μου είναι τα παιδιά να έρθουν σ’ επαφή με όλα τα τρόφιμα να μάθουν τις βασικές αρχές της Μαγειρικής Τέχνης, ώστε να μπορούν να αυτονομηθούν και να μην είναι απόλυτα εξαρτημένοι από τους γονείς τους, στο κομμάτι της Διατροφής τους.

Να μάθουν ποια φαγητά τους ωφελούν και ποια πρέπει να αποφεύγουν.

Έτσι τα παιδιά θα μπορέσουν να εξασκήσουν την υπευθυνότητα τους, να είναι δημιουργικά, να εξασκούν την προσοχή και την παρατηρητικότητα τους με το να αυτενεργούν, αλλά και να ενεργούν ομαδικά, μέσα στα πλαίσια του μαθήματος, αλλά και πέρα από αυτό.

Το Εργαστήριο Γεωπονίας

Φωτογραφίες Εργαστηρίου Γεωπονίας

Στο εργαστήριο γεωπονίας (κηπουρικής) τα παιδιά εκπαιδεύονται σ’ έναν μικρό αγρό και σε θερμοκήπιο που διαθέτει το σχολείο.

Η προσέγγιση των θεμάτων γίνεται μέσα από τα μονοπάτια δημιουργικής έκφρασης και βιωματικού παιχνιδιού, δίνοντας τη δυνατότητα στα παιδιά ν’ αναπτύξουν περιβαλλοντικές ευαισθησίες, ομαδικότητα και προσωπικές δεξιότητες.

Διδάσκονται τη σπορά, φύτευση, μεταφύτευση, συντήρηση κήπου, βασικές αρχές λαχανοκομίας, περιποίηση φυτών παραγωγή κομπόστ (οικολογική συνείδηση), με σκοπό τη βελτίωση και ανάπτυξη γνωστικών και μαθησιακών ικανοτήτων, ανάληψη πρωτοβουλιών, τόνωση του εαυτού τους καθώς και ομαλή ενσωμάτωση στην κοινωνία.

«Οι κήποι δεν μας απειλούν, δεν κάνουν διακρίσεις και δεν κρύβονται. Θέλουν μόνο αγάπη και μας αμείβουν με χαρά, θετικά αισθήματα καθώς και ίαση πληγωμένων σωμάτων και ψυχών.»