Κάλαντα στην Υφυπουργό Παιδείας κ. Σοφία Ζαχαράκη από τους μαθητές και τις μαθήτριες του ΕΕΕΕΚ Θήβας

Σήμερα οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συνδέθηκαν και έψαλλαν τα κάλαντα διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Webex στην Υφυπουργό Παιδείας κ. Σοφία Ζαχαράκη, στο Δήμαρχο του Δ. Θηβαίων κ. Αναστασίου Γεώργιο, στην Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Στ. Ελλάδας κ. Μπενιατα Ελένη, στον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Βοιωτίας κ. Κουτσικο Λάμπρο και στον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΕΑΕ Στ. Ελλάδας κ. Γκούμα Ευθύμιο.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου ενθουσιάστηκαν με την διαδικτυακή αυτη συνάντηση όπως και οι συμμετέχοντες. Ανανεώσαμε το ραντεβού για μια διά-ζωσης συνάντηση στο χώρο του σχολείου μας όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν.
Η Υφυπουργός εξήρε το έργο των εκπαιδευτικών του σχολείου εν μέσω πανδημίας και ενθουσιάστηκε με τις δημιουργίες των μαθητών στα εργαστήρια που λειτουργούν στο σχολείο μας (Κηπουρικής – Ζαχαροπλαστικής – Χειροτεχνίας).
Ο Δήμαρχος Θηβαίων, συγκινημένος και ενθουσιασμένος με τη διαδικτυακή συνάντηση αναφέρθηκε και στην προσπάθεια από την πλευρά του για τη δημιουργία ενός νέου προτυπου ειδικού σχολείου.
Η Περιφερειακή Διευθύντρια, ενθουσιάστηκε με τις δημιουργίες των μαθητών και μας υποσχέθηκε να επισκεφθεί με την πρώτη ευκαιρία το σχολείο μας.
Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης του Ν. Βοιωτίας έδωσε τις δικές του ευχές στους μαθητές και στους συμμετέχοντες.
Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΕΑΕ, χαρούμενος, δε σταμάτησε λεπτό να χειροκροτεί την προσπάθεια των μαθητών.
Από την πλευρά μας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους όσους συμμετείχαν και βοήθησαν να γίνει αυτή η εκδήλωση και κυρίως τους μαθητές και τις μαθήτριες του ΕΕΕΕΚ Θήβας που βγήκαν μπροστά και με τη δική τους προσπάθεια έδειξαν τις δημιουργικές ικανότητες τους!!!

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

Εργασίες στο χώρο του σχολείου

Άρχισαν οι εργασίες επισκευής των αιθουσών του ΕΕΕΕΚ Θήβας από συνεργείο του Δ. Θηβαίων. Ευχαριστούμε την σχ. επιτροπή του Δήμου και τις αρμόδιες υπηρεσίες για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημα της διοίκησης του σχολείου.

Κηπουροί εν δράσει

Η σημερινή μέρα ξεκίνησε με περίσσια ενέργεια και δημιουργική διάθεση στο σχολείο μας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί του Εργαστηρίου Κηπουρικής εργάστηκαν με ζήλο και πολλή χαρά τηρώντας αυστηρά τις προβλεπόμενες αποστάσεις και τους κανόνες υγιεινής και το αποτέλεσμα τους αποζημίωσε. Το προαύλιο του ΕΕΕΕΚ Θήβας γέμισε χρώματα, μυρωδιές και μια νότα αισιοδοξίας που όλοι έχουμε τόσο ανάγκη.

ΤΟ ΠΡΙΝ…

ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ…..

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί Εργαστηρίου Κηπουρικής

Αθανάσιος Τσεβάς

Γεώργιος Γεωργούλας

Δραστηριότητες στα μαθήματα Γλώσσα, Φυσική Αγωγή, Ζαχαροπλαστική και ΚΕΑ.

Γλώσσα -Βρείτε τις όμοιες κάρτες με θέμα το σχολείο

Νάντια Μόσιαλου

Κάνε κλικ στην εικόνα για να ξεκινήσεις.

Φυσική Αγωγή-Η πίτα της διατροφής

Ευθαλία Τσανούσα

Κάνε κλικ στην εικόνα για να ξεκινήσεις.

Ζαχαροπλαστική-Συνταγή για μαρμελάδα με μήλο και αχλάδι.

Ιωάννα Χατζή

Δήμητρα Δαλαμπύρα

Κοινωνική και Επαγγελματική Αγωγή-Φύλλα Εργασίας για την Άνοιξη.

Φανή Τσαγκούλη

Ανακοίνωση ΕΕΕΕΚ Θήβας για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

ekpaideysi

Αγαπητοί γονείς και μαθητές του ΕΕΕΕΚ Θήβας,

Λόγω της εξάπλωσης της πανδημίας του κορονοϊού Covid-19, δημιουργήθηκε η ανάγκη της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης η οποία ούτε αυτή, ούτε κανένα άλλο εργαλείο μπορεί να αντικαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση που παρέχουν οι εκπαιδευτικοί στους μαθητές τους. Η ειδική αυτή συνθήκη μας αναγκάζει να χρησιμοποιήσουμε τις σύγχρονες τεχνολογίες ώστε να μείνουμε σε επαφή με τους μαθητές μας.

Θα θέλαμε να σας ενθαρρύνουμε να χρησιμοποιήσετε το blog του σχολείου μας, όπου θα βρίσκετε αναρτημένο εκπαιδευτικό υλικό καθώς και δραστηριότητες, σε μια προσπάθεια να γεφυρώσουμε, με αυτόν τον τρόπο, την απόσταση που δημιουργήθηκε ανάμεσα στους μαθητές μας  και το σχολείο.

Οτιδήποτε καινούριο στην αρχή ξενίζει, ωστόσο δεν είστε μόνοι σας σ’αυτό, είμαστε όλοι μαζί. Ελπίζουμε να τα πούμε από κοντά σύντομα και πάλι στο ΕΕΕΕΚ μας. Μέχρι τότε θα τα λέμε από εδώ!

Καλή δύναμη σε όλους!

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε τις πρώτες δραστηριότητες:

Μαθηματικά-Μετράω από το 1 έως το 5.

Ελένη Μίχου

Μουσική-Άκουσε και διάλεξε το σωστό όργανο.

Γιώργος Παπαγούλας

Πάτησε τον σύνδεσμο για να ξεκινήσεις την δραστηριότητα.

Χειροτεχνία

Αθανασία Παππά

Πάτησε επάνω στον σύνδεσμο για να ζωγραφίσεις.

Εορτασμός των Τριών Ιεραρχών από το ΕΕΕΕΚ Θήβας.

ΠΑΤΗΡ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ1

Την  Πέμπτη 30 Ιανουαρίου 2020, πραγματοποιήθηκε εκκλησιασμός μαθητών και εκπαιδευτικών  του ΕΕΕΕΚ Θήβας στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδας Μελισσοχωρίου. Στη συνέχεια, επιστρέψαμε στο χώρο του σχολείου όπου ακολούθησε παρουσίαση-ενημέρωση από την κυρία Σαρρή Χρύσα, ψυχολόγο του ΕΕΕΕΚ Θήβας, για τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών στους οποίους είναι αφιερωμένη η σημερινή ημέρα. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και μας τίμησε με την παρουσία του ο Πατήρ Αναστάσιος, εφημέριος του Ιερού Ναού Μελισσοχωρίου, ο οποίος αναφέρθηκε  στη σημασία της παιδείας και του έργου των εκπαιδευτικών, ενώ παράλληλα, τόνισε ότι η ζωή των Τριών Ιεραρχών θα πρέπει να λειτουργεί ως παράδειγμα για τις επόμενες γενιές και ως εφαλτήριο για την καθημερινή βελτίωση του πνεύματος και της ψυχής μας.

Ακολούθησε η κοπή της βασιλόπιτας η οποία παρασκευάστηκε από τους μαθητές του Εργαστηρίου Ζαχαροπλαστικής του ΕΕΕΕΚ Θήβας υπό την καθοδήγηση της κυρίας Χατζή Ιωάννας και της κυρίας Δαλαμπύρα Δήμητρας , υπεύθυνων καθηγητριών του Εργαστηρίου.