Διακρίσεις

της Μαίρης Κεσκιλίδου από τον ΠΡΩΙΝΟ ΛΟΓO

ΙΟΥΝΙΟΣ 2011

Στα δέκα πρώτα έργα του πανελλήνιου διαγωνισμού με τίτλο «Θεσμός καινοτομίας και αριστείας καλών πρακτικών στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση» φιγουράρει το έργο των εκπαιδευτικών του ειδικού εργαστηρίου επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης Πτολεμαίδας και αφορά στην δημιουργία ενός βιβλίου με τη χρήση σουηδικής μεθόδου επιτρέποντας στα παιδιά που αδυνατούν να παρακολουθήσουν τον γραπτό λόγο να διαβάζουν ευχάριστα.
Το βιβλίο που παρουσιάζεται σήμερα ενώπιον της ειδικής επιτροπής του υπουργείου Παιδείας για να αναρτηθεί στη συνέχεια στην ιστοσελίδα του υπουργείου Παιδείας δημιουργήθηκε από την Δέσποινα Καραγιαννάκου διευθύντρια- καθηγήτρια φιλόλογο του ΕΕΕΕΚ Πτολεμαϊδας και τον Θεόδωρο Καραγιάννη Αναπληρωτή λογοθεραπευτή οι οποίοι πήραν ένα κείμενο της νεοελληνικής λογοτεχνίας και με καθολικό γραμματισμό το προσάρμοσαν στα δεδομένα των μαθητών του σχολείου παραδίδοντας το στην εκπαιδευτική κοινότητα της ειδικής Αγωγής ως ένα χρήσιμο εργαλείο στην δουλειά των συναδέλφων τους. «Το κείμενο για όλους» πέρασε και ως βιωματικό δρώμενο μέσα από Θεατρική παράσταση του Δημοτικού περιφερειακού θεάτρου Κοζάνης – ΔΗΠΕΘΕ- στέλνοντας το μήνυμα της αναγκαιότητας των διαπροσωπικών σχέσεων ενώ με την ηλεκτρονική του μορφή προωθήθηκε σε αρκετά σχολεία της χώρας όπως στο ίδρυμα ΠΑΜΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ και σε ΕΕΕΕΚ μετά από αίτημα τους. Μιλώντας η Δέσποινα Καραγιαννάκου αναφέρει καταρχάς ότι είναι ίσως η πρώτη φορά που σε επίπεδο Δυτικής Μακεδονίας η Ειδική Αγωγή εμφανίζεται σε έναν τέτοιο θεσμό, και καταφέραμε μεταξύ 900 συμμετεχόντων σχολείων από τα οποία βραβεύτηκαν τα 100 να βρισκόμαστε στα δέκα πρώτα και να παρουσιάσουμε πρώτοι τη δουλειά μας. Σημείωσε ότι η προσπάθεια ξεκίνησε με σκοπό την δημιουργία ενός βιβλίου για να καθοδηγήσουμε τους εκπαιδευτικούς και με στόχο να διαχυθεί η γνώση αυτή σε πολλά σχολεία. Αφορά και στις πρώτες τάξεις του δημοτικού ως βιβλίο αλλά και τα τμήματα ένταξης του γυμνασίου, ειδικότερα στη β τάξη όπου διδάσκεται λογοτεχνία όπως επίσης στα ΕΕΕΕΚ όπου διδάσκονται και διαπροσωπικές σχέσεις. «Για μας άξιζε τον κόπο γιατί από την στιγμή που θα αναρτηθεί θα μπορούν να βοηθηθούν άνθρωποι νέοι στην ειδική Αγωγή.
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2011
Τον Νοέμβριο του 2011 διακρίθηκε το βιβλίο Εκπ/κού και το βιβλίο-εργαλείο ανάγνωσης στον πανελλήνιο Διαγωνισμό του Tedxathens μεταξύ των δέκα πιο πρωτοπόρων έργων στην εκπαίδευση. Με την ίδια δουλειά το σχολείο πάιρνει μέρος κσι στον Διαγωνισμό Παιδικού Βιβλίου με στόχο να γεμίσουν οι βιβλιοθήκες του με βιβλία, αν κερδίσει σε κάποια κατηγορία. Τα δύο βιβλία είναι ανηρτημένα στην ιστοσελίδα του Υπουργείου http://excellence.sch.gr/index.php?option=com_chronocontact&Itemid=85 στο αποθετήριο καλών πρακτικών.
ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2012
Τέλος στις 03/02/2012 ημέρα Παρασκευή το σχολείο επιλέχθημε μεταξύ των πέντε πανελληνίως για τις καινοτόμες δράσεις του, και παρουσίασε τη δουλειά του στα παίσια του <>;
ΜΑΙΟΣ 2012
Τον Μάιο στην ΠΕΕΠ (Πανελλήνια Ένωση Ειδικών Παιδαγωγών) παρουσίασε η Σχολική Νοσηλεύτρια Γιώτη Ελένη την εργασία της Πρώτες Βοήθειες με τη μέθοδο Κείμενο για όλους.
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2012
Επιλέχθηκε για παρουσίαση σε νέο συνέδριο της ΠΕΕΠ που θα γίνει 1 και 2/12/2012 στην Λάρισα η εργασία των εκπαιδευτικών Παπασπανού Ελένης (φιλόλογος) και Γιώτη Ελένης (Σχολική Νοσηλεύτρια), με θέμα
Οι μαθητές ενημερώνουν τους παππούδες τους και τις γιαγιάδες για τις δραστηριότητες που κάνουν στο σχολείο μέσα από μια επίσκεψη στο χώρο του σχολείου. Επίσκεψη, γνωριμία και εντυπώσεις των ανθρώπων της τρίτης ηλικίας σε επαφή με το νέο ειδικό σχολείο; ΚΑΛΗ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2013
Το σχολείο παίρνει μέρος στο ENERGY BITS που είναι ένα δια-μεσικό έργο για τη βιώσιμη ενέργεια και την εξοικονόμηση ενέργειας που υποστηρίζεται από το πρόγραμμα Intelligent Energy Europe (Ευφυής Ενέργεια για την Ευρώπη) της ΕΕ, με στόχο την παροχή κινήτρων για αλλαγή συμπεριφοράς και την προώθηση καινοτόμων πρακτικών σε θέματα ενέργειας μεταξύ ατόμων ηλικίας 11-18 ετών. Μέσο και πρόταση διδασκαλίας εξοικονόμησης ενέργειας, είναι η διδασκαλία με βοηθό το θέατρο Σκιών , ο Καραγκιόζης Οικολόγος.
ΜΑΙΟΣ 2013
ΜΑΡΤΙΟΣ 2014
Το ΕΕΕΕΚ Πτολεμαϊδας πήρε την πρωτιά στο διαγωνισμό αφίσας μεταξύ έξι χωρών στο διαγωνισμό ιστοσελίδας για την προώθηση της ανάγνωσης λογοτεχνίας m;esv H/Y του AMORES
Η ιδέα των παιδιών που όταν ήρθαν στο σχολείο πρώτο τους ανάγνωσμα ήταν ο Μικρός πρίγκιπας, τα οδήγησε στην ιδέα της αφίσας που βραβεύθηκε. Το σχολείο ευχαριστεί την κ Ρουμελιώτη και την κ. Μαρσιτοπούλου για το συντονισμό της προσπάθειας. Η αφίσα είναι η παρακάτω:
AMORES LOGO EEEEK PTOL DASl