Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Νάξου

Το σχολείο μας

Το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ε.Ε.Ε.Ε.Κ.) Νάξου είναι ένα σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που απευθύνεται σε εφήβους (14 – 22 ετών) με νοητική υστέρηση.Στεγάζεται σε προκατασκευασμένες αίθουσες τύπου κοντέινερ που βρίσκονται στο γήπεδο του 2ου Γυμνασίου Νάξου.

Στο σχολείο μπορούν να μετεγγραφούν μαθητές με νοητική υστέρηση που ήδη φοιτούν στα γυμνάσια ή λύκεια της Νάξου. Δικαίωμα εγγραφής έχουν επίσης όσοι έφηβοι ως 22 χρονών βρίσκονται εκτός εκπαίδευσης και εμφανίζουν νοητική υστέρηση. H φοίτηση διαρκεί τουλάχιστον πέντε χρόνια.

Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Νάξου λειτουργεί με δυο εξειδικεύσεις:
α) Μαγειρική – ζαχαροπλαστική
β) Φυτικά και ζωικά προϊόντα

Επίσης διδάσκονται μαθήματα γενικής παιδείας: Γλώσσα, Μαθηματικά, Κοινωνική και επαγγελματική αγωγή, Μουσική, Φυσική αγωγή και Αισθητική αγωγή.

Το προβλεπόμενο προσωπικό του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. αποτελείται από έναν τουλάχιστο εκπαιδευτικό ειδικής αγωγής, είτε από την Πρωτοβάθμια είτε από τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, καθηγητή με ειδικότητα μαγειρική-ζαχαροπλαστική, καθηγητή με ειδικότητα φυτικά και ζωικά προϊόντα, καθηγητές μουσικής, γυμναστικής και καλλιτεχνικών και βοηθητικό προσωπικό όπως, σχολικό ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό, εργοθεραπευτή.

...