Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Μητροπολιτικού Πάρκου Αντώνη Τρίτση

Οι μαθητές/τριες συμμετέχοντας στις περιβαλλοντικές βιωματικές δραστηριότητες του προγράμματος «Παρκ-άροντας αειφορικά: Ανακαλύπτω και προστατεύω τους θησαυρούς του Μητροπολιτικού Πάρκου Αντώνης Τρίτσης. Έπαιξαν περιβαλλοντικά παιχνίδια, χρησιμοποίησαν κιάλια και παρατήρησαν τα πουλιά στον υγροβιότοπο της λίμνης και βίωσαν τη σημασία που έχει το πάρκο ως χώρος αναψυχής και ως καταφύγιο για την άγρια ζωή μέσα στην πόλη.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Δραπετσώνας

Στο Κέντρο Εκπαίδευσης για το Περιβάλλον και την Αειφορία Δραπετσώνας οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι για τους θησαυρούς της Γης: μειώνω, επαναχρησιμοποιώ, ανακυκλώνω». Περιηγήθηκαν στον περιβάλλοντα χώρο, ανακάλυψαν τον κύκλο ζωής προϊόντων που χρησιμοποιούν στην καθημερινή τους ζωή και συμμετείχαν στο εργαστήρι ανακύκλωσης χαρτιού και δημιουργίας αντικειμένων από χαρτοπολτό.

13ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Το ΕΕΕΕΚ Αιγάλεω στο 13ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας με τρία έργα από τον κόμβο Δυτικής Ελλάδας.
Τίτλος έργων:
1) e-book 1: FOOD ART – Αναπαράσταση ενός παραμυθιού
2) e-book 2: Healthy breakfast & Snack- Συνταγές βήμα-βήμα
3) Ιστοσελίδα σχολικού Κυλικείου
Περιγραφή έργων:
1. Με βάση το βιβλίο “Μία γραμμή και μια τελεία και είναι θαύμα η ιστορία” της συγγραφέως Γκιώνη Ευαγγελίας, σχεδιάσθηκαν 7 βασικές σκηνές οι οποίες αποτυπώθηκαν με FOOD ART, δηλαδή εικόνες με βρώσιμα υλικά. Στη συνέχεια στοιχειοθετήθηκε το e-book με την εφαρμογή Book-Creator, το οποίο περιλαμβάνει φωτογραφίες των FOOD ART δημιουργιών, κείμενο με τα κεντρικά νοήματα του πρωτότυπου βιβλίου και ηχογράφηση της αφήγησης.
2. Σχεδιασμός ηλεκτρονικού βιβλίου με Συνταγές «Εasy cooking» βήμα-βήμα που αφορά «Υγιεινά Πρωινά & Snack» τα οποία παρασκευάζονται από το σχολικό μας κυλικείο και τους μαθητές των εργαστηρίων Μαγειρικής. Αρχικά δημιουργήσαμε το οπτικοποιημένο εκπαιδευτικό υλικό με στόχο τη διευκόλυνση στην αυτονόμηση των μαθητών στην προετοιμασία πρωινών γευμάτων και σνακ. Στη συνέχεια σχεδιάσαμε το e-book των συνταγών με την εφαρμογή Book-Creator, όπου ακολουθείται το σχήμα ΕΙΚΟΝΑ – ΓΡΑΠΤΗ ΕΝΤΟΛΗ- ΦΩΝΗΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ.
3. Κατασκευή της ιστοσελίδας του Σχολικού μας Κυλικείου το οποίο λειτουργείται από τους μαθητές του εργαστηρίου Μαγειρικής.
Ιστοσελίδα έργου: https://kylikeio-eeeek-aigaleo.webnode.gr