Σήμερα οι μαθητές  της Ε’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν την ανοιξιάτικη εκδρομή τους στο Μουσείο Πειραμάτων, όπου είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν, να έρθουν σε επαφή με περίεργα υλικά και να παίξουν με τα “δύσκολα’’ θέματα της επιστήμης της Φυσικής και της  Χημείας στον νέο του χώρο στον Άγιο Δημήτριο. Τα πειράματα, τα” μαγικά “φίλτρα και οι αναμείξεις των υλικών γοήτευσαν  τα παιδιά και έκαναν πιο διασκεδαστική την επαφή τους με τον κόσμο αυτών των επιστημών.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου-Πλανητάριο  και παρακολούθησαν την σαραντάλεπτη προβολή με τίτλο ” Η Ζωή στο Σύμπαν”.

Τα παιδιά το διασκέδασαν πραγματικά και εμείς χαιρόμαστε το ίδιο!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Πειραμάτων και στο Ίδρυμα Ευγενίδου-Πλανητάριο

Καλημέρα κόσμε!