ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ: Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΑΤΕΛΗΣ ΣΥΝΑΝΤΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΡΟΥ

22 Μαΐου 2018 ΑΡΚΟΥΛΗ ΕΛΕΝΗ

Στις 09/05/18, μας τίμησε με την παρουσία του ο κύριος Παναγιώτης Πατέλης, συνταξιούχος δάσκαλος και συγγραφέας. Μοιράστηκε με τους μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ4 του Γυμνασίου μας τις αναμνήσεις του από την Κατοχή. Με τη φλόγα του δασκάλου να καίει μέσα του, παρά τα 20 χρόνια που είναι μακριά από τις σχολικές αίθουσες, κατέθεσε γλαφυρότατα τις αναμνήσεις του από την Πάρο της Κατοχής, καθώς τότε ήταν μαθητής του Δημοτικού Σχολείου. Η εμπειρία του είναι πολύτιμη ιστορική κατάθεση στην ατομική αντίληψη της ιστορίας που σχηματίζει ο καθένας μας. Η συνάντησή του με τους μαθητές προγραμματίστηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας που διδάσκεται στη Γ΄ Γυμνασίου.

ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΙΣΤΟΡΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ,ΤΟΠΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ .