Οι θεοί του Ολύμπου

Στον Όλυμπο κατοικούσαν οι δώδεκα αθάνατοι θεοί σ’ ένα λαμπρό παλάτι κι από κει κυβερνούσαν τους ανθρώπους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι θεοί του Ολύμπου

Γεωγραφικά διαμερίσματα και περιφέρειες της Ελλάδας

Γεωγραφικά διαμερίσματα είναι εκείνες οι περιοχές της Ελλάδας που έχουν κοινά μορφολογικά και ιστορικά χαρακτηριστικά και βρίσκονται γεωγραφικά στον ίδιο χώρο. Η Ελλάδα χωρίζεται σε εννέα γεωγραφικά διαμερίσματα: τη Θράκη, τη Μακεδονία, την Ήπειρο, τη Θεσσαλία, τη Στερεά Ελλάδα, την Πελοπόννησο, την Κρήτη, τα νησιά του Ιονίου και τα νησιά του Αιγαίου Πελάγους.

Ωστόσο, για την καλύτερη οργάνωση της ζωής των Ελλήνων, η χώρα μας διαιρείται σε δεκατρείς περιφέρειες: στην περιφέρεια της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, της Κεντρικής Μακεδονίας (το Άγιο Όρος αποτελεί αυτοδιοίκητο τμήμα του Κράτους), της Δυτικής Μακεδονίας, της Ηπείρου, της Θεσσαλίας, της Στερεάς Ελλάδας, της Αττικής, της Δυτικής Ελλάδας, της Πελοποννήσου, της Κρήτης, των νησιών του Ιονίου, του Βορείου και του Νοτίου Αιγαίου.

Η διαίρεση της Ελλάδας σε περιφέρειες έχει γίνει με βάση:

1. τα κοινά γεωμορφολογικά, ιστορικά κ.ά. στοιχεία των διάφορων περιοχών (βλ. ανάγλυφο της Ελλάδας) και
  2. τις οικονομικές ιδιαιτερότητές τους.

Κάθε περιφέρεια έχει τη δική της διοίκηση με επικεφαλής τον περιφερειάρχη. Όργανα διοίκησης της περιφέρειας είναι ο περιφερειάρχης, οι αντιπεριφερειάρχες και το περιφερειακό συμβούλιο.

Τα γεωγραφικά διαμερίσματα και οι περιφέρειες, όπως φαίνεται στους επόμενους δύο χάρτες, δεν ταυτίζονται πάντα γεωγραφικά.

Εικόνα

1. Βρες στον χάρτη τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας.
  2. Από το μενού του κουίζ επίλεξε το ερώτημα “Γνωρίζεις τα γεωγραφικά διαμερίσματα;” και κάνε κλικ στις σωστές απαντήσεις
  3. Ένωσε τα κομμάτια του παζλ και φτιάξε τον χάρτη της Ελλάδας.
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεωγραφικά διαμερίσματα και περιφέρειες της Ελλάδας

Καλημέρα κόσμε!