13ο ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

1η Ανακοίνωση
Η Περιφερειακή Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας
και οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού έργου κλάδου ΠΕ86 Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας
σε συνεργασία με
το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας (ΝΟΗΣΙΣ)
και το Σωματείο «Φίλοι του Ιδρύματος Κ.Δ.Ε.Μ.Τ. (πρώην Φίλοι Τ.Μ.Θ)»
διοργανώνουν το
13ο ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
με θεματικούς άξονες: Εφαρμογές για υπολογιστές, έξυπνες συσκευές
και Διαδίκτυο-Εκπαιδευτική Ρομποτική
που θα διεξαχθεί
20-23 Απριλίου 2021
στο Συνεδριακό Κέντρο «Ν. Οικονόμου»
ΝΟΗΣΙΣ – Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας
Έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων
(σχετική άδεια ΥΠΑΙΘ Φ15.1/165152/Δ2 – 3/12/2020)

Κανόνες σωστής συμπεριφοράς και χρήσης του Ηλεκτρονικού Υπολογιστή

Άνοιξε το αρχείο και λύσε την άσκηση

Κανόνες

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2021

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου θα εορταστεί φέτος στις 09-02-2021 σε πάνω από 160 χώρες στον κόσμο. Την ευθύνη της οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου Saferinternet4kids το οποίο λειτουργεί από τον Ιούλιο του 2016 υπό την αιγίδα του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ). Το μήνυμα της φετινής ημέρας είναι: «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο».

Με αφορμή το σύνθημα της ημέρας το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ, επίσημος εκπρόσωπος στην Ελλάδα του Πανευρωπαϊκού δικτύου INSAFE/INHOPE, διοργανώνει έναν πανελλήνιο σχολικό διαγωνισμό με στόχο οι μαθητές να αποτυπώσουν τις ιδέες τους για το πώς αντιλαμβάνονται τη θετική και ποιοτική χρήση του διαδικτύου, πως το διαδίκτυο διευκολύνει τη ζωή μας και τι πρέπει να προσέχουμε προκειμένου η ενασχόλησή μας με τον ψηφιακό κόσμο να έχει θετικό πρόσημο.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ SID 2021

Προσκαλούμε τους μαθητές μας να δημιουργήσουν μία:

ΟΜΑΔΙΚΗ ή ΑΤΟΜΙΚΗ εργασία ανάμεσα σε ζωγραφιά, κολλάζ, παραμύθι, βίντεο(διάρκεια το πολύ έως 2 λεπτά) παρουσίαση, τραγούδι (διάρκειας το πολύ έως 2 λεπτά) με θέμα: «Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»

Πιο συγκεκριμένα ο διαγωνισμός αφορά τη θετική και ποιοτική χρήση του διαδικτύου στην καθημερινότητά μας και πώς μπορούμε να αποκτήσουμε καλές πρακτικές χρήσης του ψηφιακού κόσμου. Οι μαθητές καλούνται ατομικά ή ομαδικά να δημιουργήσουν υλικό που να αναδεικνύει το θετικόποιοτικό περιεχόμενο στο διαδίκτυο.

Πηγή: https://saferinternet4kids.gr/sid/sid-2021/sid2021-d/