Αν όλα τα παιδιά της Γης…

Το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Ποταμούλας, με αφορμή τη λήξη του σχολικού έτους, παρουσίασαν την παράσταση “Αν όλα τα παιδιά της Γης”. Οι μαθητές τραγούδησαν, χόρεψαν και επικοινώνησαν το μήνυμα της είρηνης μεταξύ των λαών. Οι εκπαιδευτικοί των σχολείων συγχαίρουν τους μαθητές και τους εύχονται καλό καλοκαίρι!

Πειράματα!

Untitled design

Ο Καθηγητής Χημείας κύριος Θεόδωρος Σιορίκης επισκέφθηκε το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό σχολείο Ποταμούλας και πραγματοποίησε πειράματα για τα παιδιά. Τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό στα πειράματα και στα παιχνίδια και ήρθαν σε επαφή με μεθόδους ανακάλυψης της επιστημονικής γνώσης. Ο Σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές τον ευχαριστούν θερμά και αναμένουν με ανυπομονησία την επόμενη συνάντηση.

Επίσκεψη στις “Ελπίδες Αγρινίου”

Το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Ποταμούλας, το Δημοτικό Σχολείο Κυπαρίσσου και το Δημοτικό Σχολείο Σταμνάς Μεσολογγίου πραγματοποίησαν από κοινού επίσκεψη στον Πολυχώρο “Ελπίδες Αγρινίου”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παίξουν στα γήπεδα του χώρου, να τραγουδήσουν καραόκε και να μοιραστούν τις εμπειρίες τους. Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του χώρου για τη φιλοξενία. Ακόμη, ευχαριστούμε τη διευθύντρια, κ. Έρση Λιόκαυτου και το εκπαιδευτικό προσωπικό του Δημοτικού Σχολείου Σταμνάς για τη συνδιοργάνωση της διδακτικής επίσκεψης.

Ελπίδες 1 Ελπίδες 2 Ελπίδες 3

Πασχαλινές Δημιουργίες

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου Ποταμούλας, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, κατασκεύασαν τα Πασχαλινά τους φαναράκια!

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στον Βοτανικό Κήπο “Ζέλιος Γη”

Το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό σχολείο Ποταμούλας σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Κυπαρίσσου πραγματοποίησαν διδαστική επίσκεψη στον Βοτανικό κήπο “Ζέλιος Γη”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους πανέμορφους κήπους, να γνωρίσουν τις ιδιότητες των φυτών και των βοτάνων και να έρθουν σε επαφή με ζώα του δάσους. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του κήπου για τη θερμή φιλοξενία και τη ξενάγηση. Ακόμη, ευχαριστούμε θερμά τον Δημοτικό Σύμβουλο Παρακαμπυλίων κύριο Κωνσταντίνο Βραχωρίτη που κάλυψε σημαντικό μέρος των εξόδων μεταφοράς των μαθητών.

Ζέλιος 1  Ζέλιος 4Ζέλιος 3

Υλοποίηση δράσεων ή παρεμβάσεων ενημέρωσης ή ευαισθητοποίησης μαθητικού πληθυσμού στα πλαίσια αγωγής υγείας

Το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό Σχολείο Ποταμούλας ευχαριστεί θερμά το προσωπικό του Νοσοκομείου Αγρινίου που ανταποκρίθηκε στην πρόσληση και πραγματοποίησε ενημέρωση στους μαθητές για τη Στοματική Υγιεινή.

εικόνα Viber 2024 04 14 09 09 42 662

25η Μαρτίου

Οι μαθητές του Νηπαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου Ποταμούλας παρουσίασαν σκετς και τραγούδια για την επέτειο της 25ης Μαρτίου και συμμετείχαν στον στολισμό και στην κατασκευή του σκηνικού. Ακόμη, συμμετείχαν στη δοξολογία, στην κατάθεση στεφάνων και στη μαθητική παρέλαση.

εικόνα Viber 2024 04 14 08 53 20 645 εικόνα Viber 2024 04 14 09 06 14 501

Τσικνοπέμπτη – Απόκριες

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου Ποταμούλας γιόρτασαν τις Απόκριες. Μασκαρέυτηκαν, κατασκέυασαν μάσκες, έπαιξαν και χόρεψαν. Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, τον Δημοτικό Σύμβουλο Παρακαμπυλίων Κωνσταντίνο Βραχωρίτη και τον Πρόεδρο της κοινότητας Δημήτριο Ανδρώνη για τη διοργάνωση της εκδήλωσης την ημέρα της Τσικνοπέμπτης.

εικόνα Viber 2024 04 14 09 14 14 988

Καλωσόρισες άνοιξη!

Την πρώτη Μαρτίου οι μαθητές καλωσόρισαν την άνοιξη φορώντας τα μαρτάκια τους. Ευχαριστούμε τον αγαπημένο μας συνάδελφο, Μίνο Γαβριήλ, που ανέλαβε με μαεστρία το πλέξιμο.

Μαρτάκι