Σχεδιάζοντας Doodles για τη Google!

Το Δημοτικό Σχολείο Πευκοχωρίου συμμετέχει σε πανελλαδικό διαγωνισμό για το σχεδιασμό του λογότυπου της Google, τα γνωστά σε όλους Doodles!

Τα doodles είναι ξεχωριστές εκδόσεις του λογοτύπου της Google που εμφανίζονται στην αρχική της σελίδα σε επετειακές ημερομηνίες
Για να πάρετε μια ιδέα..

Ο διαγωνισμός, που τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠΑΙΘΠΑ, αφορά στο σχεδιασμό του «doodle», του λογότυπου δηλαδή της “Google”, από μαθητές,με θέμα

«Η Ελλάδα μου»

Απευθύνεται στους μαθητές ηλικίας 6 έως 18 χρονών όλης της χώρας (Δημοτικά, Σχολεία Δ/θμιας Εκπ/σης) και θα διεξαχθεί κατά τη σχολική χρονιά 2012-2013. Ανάλογα με την ηλικία τους, οι συμμετέχοντες θα κατηγοριοποιηθούν σε τέσσερις ομάδες και θα αξιολογηθούν ξεχωριστά.

Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος τα τμήματα Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2 , ΣΤ1 και ΣΤ2 του σχολείου μας.

Τα παιδιά κατέθεσαν το καθένα με τη δική του φαντασία τη δημιουργία του.

Όλα τα σχέδια πήραν ένα μοναδικό αριθμό και αναρτήθηκαν ανώνυμα στο εργαστήριο της Πληροφορικής.

Στη συνέχεια όλα τα παιδιά των τμημάτων που συμμετείχαν ψήφισαν για τα 6 καλύτερα σχέδια που θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας στο Διαγωνισμό.

Μπορείτε να δείτε τα 6 doodles που διακρίθηκαν στο σχολείο παρακάτω.

Αυτή τη στιγμή ταξιδεύουν για να διαγωνιστούν με τις δημιουργίες άλλων παιδιών σε όλα τα μέρη της Ελλάδας.

Συγχαρητήρια στους νικητές αλλά και σε όλα τα παιδιά για το μεράκι τους!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα: www.google.gr/doodle4google

Κατηγορίες: Τ.Π.Ε.. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.