ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Ιαν 201920

Το πρωινό είναι το πλέον απαραίτητο γεύμα για όλους μας. Δίνει ώθηση στον οργανισμό μας και με το κατάλληλο… μενού μπορεί να βελτιώσει την υγεία μας !

Φαίνεται να έχει ένα επιπλέον όφελος για τα παιδιά σχολικής ηλικίας, καθώς έχει διαπιστωθεί από πολλές μελέτες, η θετική επίδραση του πρωινού σε δείκτες απόδοσης, που περιλαμβάνουν την ανάκληση μνήμης, την προσοχή και τη δημιουργικότητα.

Τα παιδιά που καταναλώνουν πρωινό αποδίδουν καλύτερα στις εργασίες του σχολείου τους και επιπλέον έχουν καλύτερη επίδοση σε αθλητικές και άλλες σωματικές δραστηριότητες!

Ακολουθεί δραστηριότητα στην οποία δίνονται οι διατροφικές συνήθειες των μαθητών ενός σχολείου (ΣΤ’ τάξη) και η αναπαράσταση σε γράφημα των απαντήσεων!

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

χριστουγεννιάτικο παζλ!

Δεκ 201813

Μπορείτε να χαλαρώσετε λίγο από τους έντονους ρυθμούς της καθημερινότητάς σας συνθέτοντας ένα χριστουγεννιάτικο παζλ.. 🙂

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο χριστουγεννιάτικο παζλ!

Καλημέρα κόσμε!

Δεκ 201810