Δύο εβδομάδες η παράταση μαθημάτων στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια

ΣΧΟΛΕΙΟ

“Κλείδωσε” η απόφαση της πολιτικής ηγεσίας στου υπουργείου Παιδείας να παραταθεί η διδασκαλίας των μαθημάτων στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια για δύο εβδομάδες και αναμένεται πριν ή μετά το Πάσχα η σχετική επίσημη ανακοίνωση (σ.σ. πέρσι η επέκταση του διδακτικού έτους για Γυμνάσια και Λύκεια έγινε μέχρι τις 12 Ιουνίου και για τα Δημοτικά 26 Ιουνίου. ‘Οσον αφορά τη διεξαγωγή των προαγωγικών και απολυτηρίων εξετάσεων η απόφαση παραμένει σε εκκρεμότητα.

Κατηγορίες: ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δύο εβδομάδες η παράταση μαθημάτων στα Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια

A’ Παγκόσμιος Πόλεμος : Η αυθόρμητη ανακωχή των Χριστουγέννων του 1914

Τα Χριστούγεννα του 1914, κατά το πρώτο έτος του Α’ Παγκοσμίου, πάνω από 1 εκατ. στρατιώτες του Δυτικού Μετώπου, αψηφώντας τις εντολές των ανωτέρων τους, εγκατέλειψαν τα χαρακώματα και γιόρτασαν με τον εχθρό, παίζοντας ποδόσφαιρο. Η αυθόρμητη αυτή εκεχειρία έμεινε στην παγκόσμια ιστορία ως η «ανταρσία της ανακωχής» κατά την εξέλιξη ενός αιματηρότατου πολέμου που στοίχισε τη ζωή σε περισσότερους από 18 εκατ. ανθρώπους.

Σύμφωνα με μαρτυρίες στρατιωτών και από τις δύο πλευρές των χαρακωμάτων, την παραμονή των Χριστουγέννων άνδρες του βρετανικού στρατού άκουσαν τους Γερμανούς να τραγουδούν τα κάλαντα και είδαν φανάρια και μικρά έλατα στα χαρακώματα τους. Σταδιακά οι αντίπαλοι βγήκαν από τα χαρακώματα κι άρχισαν να ανταλλάσσουν δώρα, να βγάζουν φωτογραφίες, να θάβουν τους νεκρούς τους και να παίζουν έναν αγώνα ποδοσφαίρου για να γιορτάσουν την αυθόρμητη  εκεχειρία τους.

Πολλοί αξιωματικοί ανησύχησαν πως η κίνηση αυτή θα υπονόμευε το μαχητικό πνεύμα, και άρχισαν  να δίνουν εντολές για λήψη μέτρων ώστε να μην συμβεί ξανά ανάλογο περιστατικό ούτε να βρει μιμητές η πρωτοβουλία αυτή  και σε άλλα σημεία του Δυτικού Μετώπου.

Κατηγορίες: ΙΣΤΟΡΙΑ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο A’ Παγκόσμιος Πόλεμος : Η αυθόρμητη ανακωχή των Χριστουγέννων του 1914

Το μικρό θέατρο της αρχαίας Αμβρακίας

Μικρό θέατρο αρχαίας Αμβρακίας

Εργασίες ανάδειξης και διαμόρφωσης του αρχαιολογικού χώρου του μικρού θεάτρου της αρχαίας Αμβρακίας από την Εφορεία Αρχαιοτήτων Άρτας (από efaart.gr)

Κατηγορίες: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το μικρό θέατρο της αρχαίας Αμβρακίας

Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης την εποχή του covid-19

Ο άνθρωπος από την φύση του είναι ον κοινωνικό, σύμφωνα με τον Αριστοτέλη. Γι’ αυτό στην σύγχρονη συγκυρία της πανδημίας η ανάγκη έκφρασης της καταπιεσμένης,  λόγω εγκλεισμού, κοινωνικότητάς του καλύπτεται με την εκτεταμένη – και πιο μαζική από ποτέ – χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη και όσοι είχαν «δαιμονοποιήσει» κατά το παρελθόν τα συγκεκριμένα μέσα, εμφανιζόμενοι μάλιστα ως φανατικοί πολέμιοί τους, (κατά)πολεμούν πλέον τη μοναξιά τους αξιοποιώντας τα. «Ἀνάγκᾳ καί θεοί πείθονται» λοιπόν…

Κατηγορίες: ΑΡΘΡΑ/ΑΠΟΨΕΙΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης την εποχή του covid-19