Καλώς ήρθατε

image0033.png

Μπορείτε να επισκεφτείτε το δίκτυο

Υλικό Φυσικής-Χημείας

Σας περιμένω.

Μπορείτε να βρείτε στο Ιστολόγιο:

Κάποια θέματα Φυσικής, που συνήθως παρουσιάζουν ιδιαίτερη δυσκολία και που είτε αντιμετωπίζονται λαθεμένα είτε δεν αποσαφηνίζονται επαρκώς. Εδώ αναλύονται και με τη βοήθεια κατάλληλων παραδειγμάτων γίνεται μια προσπάθεια αποσαφήνισής τους.

Θέματα Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Τα θέματα που έχουν δοθεί στις Πανελλαδικές εξετάσεις για όσα χρόνια ισχύει το παρόν σύστημα, ταξινομημένα όχι κατά έτος και εξεταστική περίοδο, αλλά κατά κεφάλαιο.

Θέματα Διαγωνισμών Φυσικής-Χημείας.

Θέματα της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών (ΕΕΦ), Ολυμπιάδων και του Διαγωνισμού Ξανθόπουλου.

Τεστ και Διαγωνίσματα
Τest και διαγωνίσματα τα οποία δόθηκαν στους μαθητές, ανά κεφάλαιο σε Φυσική αλλά και σε Χημεία Β΄ και Γ΄ Θετικής κατεύθυνσης.

Ασκήσεις Φυσικής Χημείας Λυκείου.

1) Ένα αρχείο με επιλεγμένες ασκήσεις Φυσικής κατεύθυνσης της Γ΄Τάξης.

2) Μια συλλογή από ασκήσεις ανά κεφάλαιο σε αρχεία pdf, τα οποία μπορείτε να ανοίξετε (και να κατεβάσετε).

Εργαστηριακές Ασκήσεις.

Μια σειρά από αρχεία Interactive Physics τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε πειράματα επίδειξης, αλλά και σαν εργαστηριακές ασκήσεις εφόσον συνοδεύονται από φύλλο εργασίας. Μερικά τέτοια φύλλα εργασίας θα βρείτε εδώ. Επίσης μια πρόταση για μελέτη της Αυτεπαγωγής με τη χρήση MultiLog.

Παρουσιάσεις

Παρουσιάσεις σε PowerPoint διαφόρων μαθημάτων.

Χρήσιμες συνδέσεις

Σχολείο και σχόλιο Yπάρχουν και σκέψεις, απόψεις, προβληματισμοί…..

Διάφορα

Για επικοινωνία:  dmargaris@sch.gr