Εκδρομή στα Καλάβρυτα

2 λεωφορεία, 50 μαθητές, 5 σχολεία: Κυπάρισσος, Ποταμούλα, Σαργιάδα, Ραΐνα, Αγία Παρασκευή.

Την Παρασκευή 6 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε η εκδρομή μας στην περιοχή των Καλαβρύτων.

Αρχικά επισκεφθήκαμε το Μέγα Σπήλαιο και γνωρίσαμε την ιστορία της τοπικής Ιεράς Μονής και είδαμε πολλά κειμήλια της βυζαντινής εποχής.

Επόμενη στάση ήταν η Αγία Λαύρα, το σημείο όπου κηρύχθηκε η έναρξη της Επαναστάσεως του 1821 και είδαμε και το γνωστό λάβαρο της επανάστασης που φυλάσσεται εντός της Μονής.

Τέλος κατευθυνθήκαμε στη Ράχη του Καπή, στο σημείο όπου οδηγήθηκαν οι άνδρες από 14 χρονών και πάνω από τους Γερμανούς κατακτητές στις 13 Δεκεμβρίου 1943 και εκτελέστηκαν όλοι.

Λίγη ξεκούραση, βόλτα στον πεζόδρομο των Καλαβρύτων με τα πολλά παραδοσιακά προϊόντα, γεύμα στα ταβαρνάκια της περιοχής και επιστροφή και πάλι πίσω στα Παρακαμπύλια…

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.