Σχολικός κήπος

Με πρωτοβουλία αποκλειστικά των παιδιών, πριν ένα μήνα, δημιουργήθηκε στο σχολείο κήπος με διάφορα λαχανικά.

Το μέρος που επιλέχθηκε ήταν ένα σημείο στο πίσω μέρος του σχολείου, παρατημένο και με πολλά χόρτα και βάτα. Πολύ γρήγορα όμως το ξεχορταριάσαμε και κάναμε ανάπλαση του χώρου.

Με σπόρους που έφεραν τα παιδιά από το σπίτι σπείραμε μία σειρά για κάθε είδος. Από πάνω γράψαμε και το όνομά τους για να τα αναγνωρίζουμε πιο εύκολα.

Με τον βροχερό καιρό σύμμαχο αλλά και το δικό μας πότισμα, όποτε χρειαζόταν, πλέον έχουν αρχίσει ήδη να φυτρώνουν σιγά σιγά κάποια απ΄αυτά, κύριως όσα είναι και η εποχή τους.

Ελπίζουμε σύντομα να έχουμε και τη συγκομιδή και… να γευτούμε τους καρπούς της επιτυχίας μας!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.