Λογαριθμική Μεταβολή – Κλίμακα Richter

Η Ελλάδα είναι μια σεισμογενής χώρα και συχνά χρησιμοποιούμε την ορολογία “σεισμική δόνηση με ένταση χ της κλίμακας Richter” . Γνωρίζουμε όμως :

α) τι είναι η κλίμακα Richter

β) πόσο πιο ισχυρός είναι ένας σεισμός με μόλις μια μονάδα διαφορά στην κλίμακα Richter;

Ένα μικροπείραμα  για την κατανόηση της  λογαριθμικής  μεταβολής.

Στόχοι του μικροπειράματος:

• Εμβάθυνση των ιδιοτήτων των λογαρίθμων.
  • Χρήση των δεκαδικών λογαρίθμων.
  • Γραφική και αλγεβρική επίλυση προβλημάτων με λογαρίθμους.
  • Σύνδεση των δεκαδικών λογαρίθμων με τις δυνάμεις του 10.

Προαπαιτούμενες γνώσεις:

• Ορισμός λογαρίθμου, δεκαδικού λογαρίθμου.
  • Ιδιότητες λογαρίθμων

Με το μικροπείραμα καλούνται οι μαθητές , από τη γραφική παράσταση της συνάρτησης του μεγέθους ενός σεισμού σε κλίμακα Richter, ως προς την έντασή του, να δημιουργήσουν εικασίες για τα δυο αυτά μεγέθη. Στη συνέχεια καλούνται να αποδείξουν τη σχέση αυτή αλγεβρικά.

Στη συνέχεια συγκρίνονται εντάσεις σεισμών που έχουν συμβεί και καλούντα πάλι να λύσουν γραφικά και αλγεβρικά.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Λογαριθμική Μεταβολή – Κλίμακα Richter

Ευχές για το νέο έτος

Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές και ευτυχισμένο το νέο έτος!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές για το νέο έτος

Καλημέρα κόσμε!