Τα δελφίνια της Μεσογείου

Δεκάδες χιλιάδες δελφίνια θανατώνονται κάθε χρόνο στις θάλασσες της Μεσογείου. Αν και τα προσφιλή αυτά είδη δεν έχουν φυσικούς εχθρούς, ε έλλειψη τροφής λόγω της υπεραλίευσης, η μόλυνση της θάλασσας, η θανάτωσή τους από ψαράδες και, κυρίως, η αιχμαλωσία τους από διάφορα αλιευτικά εργαλεία, όπως τα αφρόδιχτα, μειώνουν τον πληθυσμό τους δραματικά κάθε χρόνο. Σύμφωνα με αναφορές του WWF, από τη χρήση των αφρόδιχτων πεθαίνουν κάθε χρόνο τουλάχιστον 4.000 κοινά δελφίνια στη νοτιοδυτική Μεσόγειο, ενώ άλλες 13.000 αιχμαλωτίζονται στα στενά του Γιβραλτάρ και τη γύρω περιοχή.

Τα δελφίνια έχουν βάρος 75-110 κιλά, μήκος 1,5- 2,0 μέτρα (μέγιστο 3,5 μ.). Έχουν λεπτό σώμα, προτεταμένο και μυτερό ρύγχος, ψηλό ραχιαίο πτερύγιο σε σχήμα μισοφέγγαρου, στο μέσο του σώματος. Το χρώμα της ράχης ποικίλλει (μαύρο, σκούρο μπλε, γκρι), κοιλιά και πλευρά ασπροκίτρινα, ουρά ανοιχτόχρωμη γκρίζα. Ζουν σε όλες τις ελληνικές θάλασσες σε μικρές ομάδες και ο μέσος όρος ζωής τους είναι 20-40 χρόνια.

Όταν ένα δελφίνι αρρωστήσει ή τραυματιστεί, καλεί κραυγάζοντας άλλα δελφίνια που προσπαθούν να το διατηρήσουν στην επιφάνεια του νερού για να μπορεί να αναπνέει.

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα δελφίνια της Μεσογείου

«Σεισμούς θα έχουμε. Είτε το θέλουμε, είτε όχι»

“Σεισμούς θα έχουμε. Είτε το θέλουμε, είτε όχι” λέει μιλώντας στο περιοδικό του ΑΠΕ-ΜΠΕ ο καθηγητής Γεωφυσικής του ΑΠΘ Κώστας Παπαζάχος, ξεκαθαρίζοντας πάντως ότι σεισμοί, όπως ο φονικός σεισμός της Ιταλίας πρόσφατα, δεν μπορούν να μας επηρεάσουν.

Κάθε μέρα οι Έλληνες …κουνιόμαστε. Τι ακριβώς εννοούμε; Περίπου 30-50 σεισμικές δονήσεις καταγράφονται στους σεισμολογικούς σταθμούς της χώρας και εντοπίζονται σε διάφορες περιοχές. Μόνο που ευτυχώς είναι μικρής έντασης, τις περισσότερες φορές ούτε τις αντιλαμβανόμαστε. Εξάλλου, «η σεισμικότητα στην Ελλάδα είναι σταθερά υψηλή εδώ και εκατομμύρια έτη. Αποτελεί επιστημονικό, αλλά και κοινωνικό παραλογισμό να νομίζουμε ότι αυτό θα αλλάξει τα επόμενα έτη» ξεκαθαρίζει ο καθηγητής Γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Κώστας Παπαζάχος. Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Σεισμούς θα έχουμε. Είτε το θέλουμε, είτε όχι»

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

CYBER BULLYING

Η βία και ο εκφοβισμός, υπήρχαν πάντοτε ως κοινωνικά φαινόμενα, σε κάθε εποχή, σε κάθε ιστορική και χρονική περίοδο. Ειδικά για τους ανηλίκους, αξίζει να θυμηθεί κανείς τα έργα του Dickens. Τα φαινόμενα αυτά έχουν σχέση με την κοινωνική ανισότητα, τον κοινωνικό αποκλεισμό, τη ματαίωση, τη διαφορετικότητα. Νέες μορφές βίας Τα τελευταία χρόνια, η τεχνολογία παρέχει στα παιδιά, ένα καινούριο μέσο εφαρμογής βίας. Αυτό είναι εκφοβισμός μέσω του διαδικτύου. Ο εκφοβισμός μέσω του διαδικτύου είναι οποιαδήποτε πράξη επιθετικότητας,παρενόχλησης, προσβολής, τρομοκρατικής ή αυταρχικής συμπεριφοράς, που πραγματοποιείται μέσω της χρήσης διαδικτύου και άλλων σύγχρονων μέσων, η οποία επαναλαμβάνεται σε τακτικά ή άτακτα χρονικά διαστήματα, με σκοπό να βλάψει το θύμα. Πολλοί παράγοντες μπορούν να οδηγήσουν ένα άτομο στο να ασκεί τέτοιες βίαιες συμπεριφορές.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο CYBER BULLYING

Κάπνισμα και στοματική υγεία

Το κάπνισμα και οι βλάβες που μπορεί να προκαλέσει στην υγεία είναι ένα από τα πιο πολυσυζητημένα θέματα. Παρ’ όλα αυτά οι επιπτώσεις του στην υγεία του στόματος είναι γενικά άγνωστες. Το πέρασμα του καπνού από το στόμα αφήνει τα σημάδια του, που στην αρχή μπορεί να φαίνονται ανώδυνα, όπως για παράδειγμα οι διάφορες χρωστικές που επικάθονται στις επιφάνειες των δοντιών και η δυσάρεστη αναπνοή, αλλά με την πάροδο του χρόνου μπορεί να κρύβουν πολύ πιο επικίνδυνες καταστάσεις, όπως ο καρκίνος. Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κάπνισμα και στοματική υγεία

σχολική βία

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο σχολική βία

Ευχές για το 2017

Σε λίγες μέρες ξεκινάει η εορταστική περίοδος των Χριστουγέννων, εύχομαι σ’ όλη τη μαθητική κοινότητα του 3ου γυμνασίου Πειραιά να περάσουν όμορφες μέρες με τις οικογένειές τους και το 2017 να τους πραγματοποιήσει όλες τις ευχές τους.!!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές για το 2017

Καλημέρα κόσμε!

Καλημέρα κόσμε, από την αρχή που ξεκίνησα να δημιουργώ αυτό το blog βρήκα αυτόν τον τίτλο αισιόδοξο και πολύ φιλικό. Όταν λοιπόν στην άσκηση μου ζητήθηκε να γράψω ένα άρθρο σκέφτηκα ότι ήταν ευκαιρία να χρησιμοποιήσω τον τίτλο για να επικοινωνήσω σε ποιό προσωπικό επίπεδο μαζί σας. Συνέχεια