Διδακτική επίσκεψη στο Ίδρυμα “Αικ. Λασκαρίδη”

Πριν από 3 μέρες παρακολουθήσαμε μαζί με τους μαθητές της 3ης Γυμνασίου μια εξαιρετική παρουσίαση στο Ίδρυμα “Αικ. Λασκαρίδη” με τίτλο “ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗ ΧΗΜΕΙΑ (ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ) ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ”

Αντιγράφουμε από την ιστοσελίδα του Ιδρύματος:

“Το 1997 κυκλοφόρησε το βιβλίο ‘Ο Χάρι Πότερ και η Φιλοσοφική Λίθος’, μιας άγνωστης, μέχρι τότε, συγγραφέως της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ. Αμέσως γίνεται επιτυχία και εκατομμύρια παιδιά σε όλον τον κόσμο διαβάζουν τις περιπέτειες του Χάρι Πότερ που περιλαμβάνουν ξόρκια, μαγικά φίλτρα, ιπτάμενα σκουπόξυλα, φανταστικά ζώα κ.ά. Στη συνέχεια η μεταφορά και των 7 βιβλίων στη μεγάλη οθόνη εκτινάσσει τη δημοφιλία του και πλέον ο μικρός μάγος, με την ουλή σε σχήμα κεραυνού στο μέτωπό του, θεωρείται από τα πιο αναγνωρίσιμα πρόσωπα τουπλανήτη.

Μαζί με τους μαθητές θα μελετήσουμε αρκετά «μαγικά» φαινόμενα, που παρουσιάζονται στα βιβλία και στις ταινίες, μέσα όμως από ένα επιστημονικό πρίσμα, και θα αποδείξουμε ότι ο κόσμος του Χάρι Πότερ δεν ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας της Τζ. Κ. Ρόουλινγκ, αλλά είναιπολύ πιο πραγματικός από ότι πιστεύουμε…. ”

Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα στους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διδακτική επίσκεψη στο Ίδρυμα “Αικ. Λασκαρίδη”

Καλημέρα κόσμε!