ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3-4-2024

Κάτω από: Β΄ Γυμνασίου | ΛΙΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ
Παρασκευή, 21 Δεκεμβρίου 2018 9:22 μμ |  Με ετικέτα |

Σκληρός Δίσκος

Ο σκληρός δίσκος είναι ένα μαγνητικό αποθηκευτικό μέσο – συσκευή που χρησιμοποιείται στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, στις ψηφιακές βιντεοκάμερες, στα φορητά MP3 players, στα επιτραπέζια ψηφιακά βίντεο, στις κονσόλες παιχνιδομηχανών, στους ψηφιακούς επίγειους και δορυφορικούς τηλεοπτικούς δέκτες κλπ. Ένας σκληρός δίσκος αποθηκεύει μεγάλες ποσότητες δεδομένων και η χωρητικότητα των σκληρών δίσκων που κυκλοφορούν στο εμπόριο ξεκινά από τα 500 GB και φτάνει έως τα 6 ΤΒ. Για μεγαλύτερες χωρητικότητες που αγγίζουν τα 12 TB (terabyte) χρησιμοποιούνται κυκλώματα πολλαπλών σκληρών δίσκων, με τη μορφή συρταρωτής διάταξης. Η ταχύτητα προσπέλασης των δεδομένων είναι ταχύτερη από το DVD/R/RW αλλά πολύ πιο αργή από τη μνήμη του υπολογιστή (Συνεχίστε…)

App Inventor

Κάτω από: Α΄ Λυκείου,Λύκειο | ΚΑΤΣΙΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2018 4:36 μμ |  Με ετικέτα , |

Δυο φύλλα εργασίας για το App Inventor

Στο πρώτο φύλλο εργασίας, οι μαθητές αναπτύσσουν μια απλή εφαρμογή με όνομα GuardDog. Η εφαρμογή αποτελεί επέκταση του γνωστού εισαγωγικού παραδείγματος HelloPurr. Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τα χαρακτηριστικά του περιβάλλοντος και βασικές λειτουργίες που θα τους φανούν χρήσιμες και στη συνέχεια. Το φύλλο εργασίας περιγράφει αναλυτικά τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθηθούν, με τις περιγραφές να περιέχουν σταδιακά λιγότερες λεπτομέρειες. (Συνεχίστε…)

Πληροφοριακά συστήματα

Κάτω από: Β΄ Λυκείου,Λύκειο | ΚΑΤΣΙΜΠΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2018 4:31 μμ |  Με ετικέτα |

Ορισμός

Πληροφοριακό σύστημα είναι ένα σύνολο αλληλοσχετιζόμενων διαδικασιών για τη συλλογή, επεξεργασία, αποθήκευση και μετάδοση πληροφοριών που έχουν ως στόχο την υποστήριξη, την παροχή πληροφοριών, τη λήψη αποφάσεων, την επικοινωνία και τον έλεγχο σε μια επιχείρηση ή έναν οργανισμό (Laudon & Laudon, 2009).

Κάθε πληροφοριακό σύστημα δέχεται δεδομένα από το εσωτερικό ή το εξωτερικό περιβάλλον, τα επεξεργάζεται (με κατάλληλες μεθόδους) και εξάγει πληροφορίες. (Συνεχίστε…)

Ιστορική αναδρομή υπολογιστών

Τετάρτη, 12 Δεκεμβρίου 2018 8:21 μμ |

Από τις Υπολογιστικές Μηχανές στους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές

Από τις αρχές της ιστορίας της Τεχνολογίας οι εφευρέτες θέλοντας να απαλλάξουν τους ανθρώπους από τους κουραστικούς και μηχανικά επαναλαμβανόμενους υπολογισμούς, κατασκευάζουν υπολογιστικά εργαλεία. Ένας νέος κλάδος της τεχνολογίας της πληροφορίας γεννιέται. Το κύριο βάρος των αριθμητικών πράξεων μεταφέρεται στα εργαλεία, επιτρέποντας την εκτέλεση με μεγαλύτερη αξιοπιστία αριθμητικών πράξεων με πολλούς και μεγάλους αριθμούς. Τα υπολογιστικά εργαλεία τα διαδέχονται στη συνέχεια οι υπολογιστικές μηχανές. Στα μέσα του 20ου αιώνα κατασκευάζεται ο πρώτος ηλεκτρονικός υπολογιστής αλλάζοντας ριζικά τις υπολογιστικές μηχανές. (Συνεχίστε…)

ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ – ΕΞΟΔΟΥ

Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2018 8:42 μμ |  Με ετικέτα |

Οι σημαντικότερες συσκευές εισόδου και εξόδου ενός Η/Υ

Οι σημαντικότερες συσκευές εισόδου είναι:

• Πληκτρολόγιο
  • Ποντίκι
  • Σαρωτής

(Συνεχίστε…)

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

Παρασκευή, 7 Δεκεμβρίου 2018 10:26 πμ |  Με ετικέτα |

Τρόποι προστασίας από ιούς

Τα τελευταία χρόνια η πιο πιθανή αιτία απώλειας των δεδομένων μας από τον υπολογιστή είναι η ύπαρξη ιών. Αν θέλουμε να προστατέψουμε τον υπολογιστή μας από ιούς, πρέπει:

• Να προσέχουμε ποια προγράμματα «τρέχουμε» στον υπολογιστή μας. Προγράμματα των οποίων δε γνωρίζουμε τον κατασκευαστή ή δεν τα έχουμε προμηθευτεί από το εμπόριο, έχουν αυξημένες πιθανότητες να έχουν κάποιο ιό.
  • Να φροντίσουμε για την εγκατάσταση στον υπολογιστή μας ενός αντιιικού προγράμματος (antivirus program), το οποίο θα μας προστατεύει από τους περισσότερους ιούς.
  • Να ανανεώνουμε συχνά το αντιϊικό μας πρόγραμμα από το Διαδίκτυο με την τελευταία ενημερωμένη έκδοση.
  • Αν συνδεόμαστε στο Διαδίκτυο, πρέπει να ενεργοποιήσουμε ένα πρόγραμμα “τείχους προστασίας” (firewall) ,ώστε να αποτρέπουμε την ανεπιθύμητη πρόσβαση στον υπολογιστή μας από τρίτους.

(Συνεχίστε…)