ΕΥΡΩΤΑΣ

Ο Ευρώτας μας – Το ποτάμι της περιοχής μας

Από τα αρχαία χρόνια η ζωή στη γη της Λακωνίας ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με τον ποταμό Ευρώτα. Θέλοντας να μάθουμε περισσότερα για τη σημερινή του κατάσταση, καλέσαμε στο Σχολείο μας τον Σύλλογο Προστασίας του ποταμού Ευρώτα “Ο Ευρώτας”. Μέσα από ένα ταξίδι εικόνων και ήχων καταλάβαμε τη σπουδαιότητα και τη μοναδικότητά του και αποφασίσαμε να βάλουμε και το δικό μας λιθαράκι στον αγώνα για τη διατήρηση του φυσικού του κάλλους.

etwinn

Συμμετοχή σε πρόγραμμα e-twinning

Είμαστε ολιγοθέσιο σχολείο, αλλά με το εθνικό πρόγραμμα etwinning, στο οποίο ενταχθήκαμε, προσδοκάμε να μεγαλώσουμε! Σχολεία από διάφορα μέρη της Ελλάδας, κυρίως ολιγοθέσια, συμμετέχουν στο κοινό μας ταξίδι, προκειμένου να γνωριστούμε με παιδιά της ηλικίας μας, με τα οποία “καταλαβαινόμαστε” καλύτερα , γιατί αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και δυσκολίες με τις δικές μας. Η συναρπαστική διαδρομή στον κόσμο της δικτύωσής μας έχει ξεκινήσει. Η Σελλασία καλωσορίζει τους νέους της φίλους! Καλό αντάμωμα!

agiogr

Επίσκεψη σε εργαστήρι Αγιογραφίας

Το Σχολείο μας επισκέφτηκε τη Σχολή Αγιογραφίας “Φώτης Κόντογλου” που λειτουργεί υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Μονεμβασίας και Σπάρτης. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας γνώρισαν τη βυζαντινή τέχνη, θαύμασαν αντιπροσωπευτικά έργα της εποχής και μυήθηκαν στον τρόπο εργασίας των βυζαντινών καλλιτεχνών. Πάνω από όλα όμως γοητεύτηκαν από την περιπλοκότητα των γραμμάτων των βυζαντινών καλλιτεχνών και αναζήτησαν το νήμα της υπομονής για να αποδώσουν με τη μεγαλύτερη δυνατή πιστότητα τη γραφή των σπουδαίων εκείνων δημιουργών.

bambakou1

Επίσκεψη στη Βαμβακού

Η Βαμβακού είναι ένα από τα παραδοσιακά χωριά της περιοχής μας. Η επίσκεψή μας εκεί είχε βασικό στόχο την επαφή μας με τη φύση και τα ευεργετικά της βότανα. Μέσα από το πρόγραμμα του οργανισμού Vamvakou Revival που λειτουργεί με την υποστήριξη του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος μάθαμε για τα αρωματικά φυτά αλλά και τα βότανα που ευδοκιμούν στην περιοχή μας. Ακόμα, ενεργοποιήσαμε τις αισθήσεις μας προσπαθώντας να τα αναγνωρίσουμε και δοκιμάσαμε να μαντέψουμε τον τρόπο με τον οποίο μας βοηθούν στη σωματική και πνευματική μας υγεία. Τέλος, μια περιπλάνηση στα στενά δρομάκια και την αρχιτεκτονική του χωριού ήταν απαραίτητη για να γνωρίσουμε ακόμα καλύτερα τα μονοπάτια της λακωνικής μας ιστορίας.

bambakou 2

χελιδονίσματα 2

Ήρθεν ήρθε η χελιδόνα!

Ο Μάρτης μπαίνει και το παραδοσιακό έθιμο των χελιδονισμάτων επισκέπτεται το χωριό της Σελλασίας. Οι παιδικές φωνές πλημμυρίζουν με ανοιξιάτικες ευχές  δρόμους και πλατείες. Τα παιδιά χτυπούν τα κουδούνια και ξεσηκώνουν τους λιγοστούς κατοίκους. Πιο πολύ χαίρονται οι γιαγιάδες και οι παππούδες που μας υποδέχονται με κεράσματα και γλυκά. Τα μάθατε; Ήρθε, ήρθε η χελιδόνα!

χελιδον 3

χελιδονίσματα 1

spartahtl

Σπάρταθλον!

Ο μεγάλος υπερμαραθώνιος αγώνας που ξεκινά από την Αθήνα και φτάνει στη Σπάρτη προς τιμήν του μεγάλου δρομέα Φειδιππίδη περνά κι από το χωριό μας. Επηρεασμένοι από το πνεύμα του διοργανώσαμε κι εμείς αγώνες και βραβεύσαμε τους μικρούς υπεραθλητές μας με χειροποίητα μετάλλια! Μπράβο στους υπερμαθητές και τις υπερμαθήτριές μας!

Αποκριάτικα έθιμα!

Σήμερα στο προαύλιό μας έμοιαζε να παρελαύνει ένα παράξενο συνονθύλευμα από πρίγκιπες, πριγκίπισσες, Ελληνίδες θεές, υπερήρωες, αστυνομικούς, χαβανέζες, Αιγύπτιους, νοσοκόμες, γιατρούς! Πίσω από τις στολές κρύβονταν οι μεταμφιεσμένοι/ες μαθητές/τριες που για λίγο απέκτησαν τις “μαγικές” δυνάμεις των στολών τους.  Μάσκες, κατασκευές, μουσική, χορός και τραγούδια άλλαξαν για λίγο την καθημερινότητά μας γεμίζοντας χαρά και φαντασία τα παιδικά πρόσωπα. Φυσικά, δε θα μπορούσαν να λείπουν οι ψησταριές και τα σουβλάκια χάρη στη συνδρομή του Δήμου Σπάρτης και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας!N apokr

αθληυ

Ημέρα Αθλητισμού

“In corpore sano” έγραφε ο Ιουβενάλης, για να αναδείξει την αξία της σωματικής άθλησης και να προβάλει τον τρόπο ζωής του μυθικού ήρωα Ηρακλή στους Ρωμαίους της εποχής του! Εμείς στη Σελλασία το έχουμε κατανοήσει καλά αυτό και την Ημέρα του Αθλητισμού προχωράμε ένα βήμα παραπάνω! Πετάμε όλοι μαζί τα όνειρά μας ψηλά μέσα από την κοινή προσπάθεια και τον κοινό αγώνα. Όλο και πιο συντονισμένα, όλο και πιο ψηλά! (In corpore sano = σε υγιές σώμα)N athl

πυροσβ

Η Πυροσβεστική Υπηρεσία στο Σχολείο μας!

N pyrosbΟι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας υποδέχονται στις εγκαταστάσεις μας στη Σελλασία την Πυροσβεστική Υπηρεσία! Ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμά μας πυροσβέστες του Πυροσβεστικού Σώματος Λακωνίας μάς μιλούν αναλυτικά για την αξία της πυροπροστασίας, τον τρόπο αντιμετώπισης των πυρκαγιών, την καθημερινή εκπαίδευση των πυροσβεστών. Μας παρουσιάζουν τα μέσα πυρόσβεσης και μας επιλύουν απλές απορίες σχετικά με τα εργαλεία της δουλειάς τους. Και, φυσικά, μας ξεναγούν σε ένα από τα οχήματα τους. Τους ευχαριστούμε πολύ!

Εορταστικές Εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου

Φέτος το Σχολείο μας συμμετείχε στον Εορτασμό της 25ης Μαρτίου 1821 με ένα πλήθος δράσεων. Αφού παρακολουθήσαμε τη Δοξολογία στον Ι.Ν. Αγίας Τριάδας Σελλασίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσιάσαν μια υπέροχη γιορτή στην πλατεία του χωριού κάνοντας γονείς και φίλους περήφανους για την προσπάθειά τους. Μέσα από θεατρικά σκετς, τραγούδια, ποιήματα και χορούς ταξιδέψαμε στον χρόνο, θυμηθήκαμε ήρωες της Επανάστασης, τιμήσαμε όλους τους Αγωνιστές που θυσίασαν τη ζωή τους για την Πατρίδα.