Οι Δ/νσεις  Α/θμιας Εκπαίδευσης  Λάρισας και Μαγνησίας, δια των Υπεύθυνων Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με  το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (Π.Ε.Κ.Ε.Σ.) της ΠΔΕ Θεσσαλίας δια της Συντονίστριας Αειφορίας Θεσσαλίας, με τον Οργανισμό Σιδηροδρόμων Ελλάδος (ΟΣΕ) διοργανώνει Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα: «Το τραίνο πάει… σχολείο… και προστατεύει το περιβάλλον, την υγεία και τον πολιτισμό» την Τετάρτη 16/10/2019 το απόγευμα, από τις 5.00 ως τις 8.00 μ.μ στο χώρο του Σιδηροδρομικού σταθμού Λάρισας.

Το σεμινάριο μπορούν να το παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί που θα δηλώσουν έγκαιρα ηλεκτρονικά ως την Παρασκευή 11/10/2019 στον παρακάτω σύνδεσμο:

Παρακαλούμε να ενημερωθούν όλοι/ες οι εκπαιδευτικοί των σχολείων σας.

Η Υπευθ. Σχολ. Δρ. Π.Ε. Λάρισας

Σας κοινοποιούμε τις καταστάσεις των εκπαιδευτικών που θα παρακολουθήσουν τα Βιωματικά σεμινάρια με «Το Χαμόγελο του Παιδιού».

Επειδή ήταν πολλές οι συμμετοχές δημιουργήθηκαν δυο ομάδες. Παρακαλούμε να δείτε πού είναι το όνομά σας.

Επίσης ακολουθούν τα υλικά που χρειάζεται να έχετε μαζί σας για ««Το παπάκι Πάει…».

Α. «Το παπάκι Πάει…», στις Δευτέρα 7/10/2019, και Τετάρτη 9/10/2019 5-9 μ.μ σε σχέση με το φαινόμενο της εξαφάνισης των παιδιών και

Β. «Pr.E.P.E.I.» με στόχο την ευαισθητοποίηση μαθητών/-ριών Δημοτικών και  Γυμνασίων για την ενδοσχολική βία και εκφοβισμό, την Πέμπτη στις 10/10/2019 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων (νέο κτίριο) του 2ου Δημ. Σχολείου Λάρισας (Ηπείρου 34).

Να ενημερωθούν οι εκπ/κοι που είναι στους πίνακες του επισυναπτόμενου.

Λήψη αρχείου

Η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, δια της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σε συνεργασία με  το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (Π.Ε.Κ.Ε.Σ.) της ΠΔΕ Θεσσαλίας δια της Συντονίστριας Αειφορίας Θεσσαλίας και με την κ. Ελισσάβετ Γεωργίου Ψυχολόγο του Κέντρου Άμεσης Κοινωνικής Επέμβασης Θεσσαλίας του «Χαμόγελου του Παιδιού», διοργανώνουν Βιωματικά σεμινάρια για εκπαιδευτικούς με θέματα: Α. «Το παπάκι Πάει…», σε σχέση με το φαινόμενο της εξαφάνισης των παιδιών και Β. «Pr.E.P.E.I.» με στόχο την ευαισθητοποίηση μαθητών/-ριών Δημοτικών και  Γυμνασίων για την ενδοσχολική βία και εκφοβισμό, στις 9,10/10/2019 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων (νέο κτίριο) του 2ου Δημ. Σχολείου Λάρισας (Ηπείρου 34).

Μέγιστος αριθμός εκπαιδευτικών: 25 άτομα (σε περίπτωση πολλών συμμετοχών θα γίνουν δύο τμήματα).

Μπορείτε να δηλώσετε ηλεκτρονικά ως την Παρασκευή 27/9/2019 στον παρακάτω σύνδεσμο:  https://forms.gle/CJMga75SnkizSHVj9

Αγαπητοί/ες Συνάδελφοι και Συναδέλφισσες,

Σας στέλνουμε ένα πολύ ενδιαφέρον σεμινάριο που διοργανώνουμε.

Παρακαλούμε πολύ να ενημερωθούν όλοι/ες οι εκπ/κοι των σχολείων σας και να δηλώσουν όσοι/ες πραγματικά ενδιαφέρονται και μπορούν να το παρακολουθήσουν.

Το Επιμορφωτικό Σεμινάριο έχει θέμα: «Τέχνες, τεχνικές και Βιομηχανική Κληρονομιά του τόπου μου»  και περιλαμβάνει τις εξής ενότητες:

Α. Περιήγηση στο Ιστορικό κέντρο της Λάρισας με θέμα: «Με οδηγό το αρχείο της εφημερίδας «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» γνωρίζω την προμηχανική και πρωτοβιομηχανική Λάρισα» Σάββατο 28/9/2019 από τις 10 π.μ. έως τις 12 μ.μ.

Β. Θεματικό sleepover-διανυκτέρευση στο Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας. Σάββατο, Κυριακή 19-20/10/2019

Το σεμινάριο μπορούν να το παρακολουθήσουν 25-30 εκπαιδευτικοί που θα δηλώσουν έγκαιρα ηλεκτρονικά ως την Παρασκευή 20/9/2019 στον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.gle/7Yijq7JdPiFdzdey7

Η Υπεύθυνη Σχολ. Δρ. Π.Ε. Λάρισας