Λήψη αρχείου

Σας καλωσορίζουμε στις διαδικτυακές επιμορφωτικές συναντήσεις, που διοργανώνει η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας στο πλαίσιο των δράσεων για τον εορτασμό των  διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821, αλλά και της στήριξης των εκπαιδευτικών που υλοποιούν Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και θα συμμετέχουν στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο «Μαθαίνω τον Πολιτισμό του Τόπου μου», μπορούν όμως να τις παρακολουθήσουν, και όλοι/ες όσοι/ες ενδιαφέρονται.

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι επιμορφωτικές συναντήσεις πραγματοποιούνται σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Λάρισας & Τυρνάβου, την Ιερά Μητρόπολη Ελασσώνος, τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης eTwinning, το Λύκειο Ελληνίδων Λάρισας, το Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και θα πραγματοποιηθούν στις 12, 13, 19 και 20 Απριλίου 2021, ώρες:7.00-8.30μ.μ..

Το πρόγραμμα της πρώτης εβδομάδας των επιμορφωτικών συναντήσεων έχει ως εξής:

1η Ενότητα Δευτέρα 12/4/2021, ώρες: 7:00 – 8:30, σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Λάρισας & Τυρνάβου:
Τίτλος: «Η συνεισφορά των Νεομαρτύρων της Θεσσαλίας στην υπόθεση της Εθνικής Παλιγγενεσίας»,

Εισηγητής: Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιερώνυμος.

2η Ενότητα Τρίτη 13/4/2021, ώρες: 7:00 – 8:30, σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης και τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης e-Twinning:

Τίτλος: «Το 1821 μέσα από τη μουσική, το θέατρο, τον κινηματογράφο, τον χορό: Ιδέες για διδακτική προσέγγιση», Εισηγήτριες: Δρ Ευαγγελία Κανταρτζή, Διευθύντρια Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης & κα Έλλη Λαμπαδαρίδου, Μουσειοπαιδαγωγός, Απόφοιτη Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, Συνεργάτης Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης -Τίτλος: «Με εργαλεία του αύριο αναδεικνύω τους ήρωες του χθες», Εισηγήτρια: κα Γάλλου Ζωή, Πρέσβειρα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων eΤwinning Λάρισας & Μαγνησίας.

Χαιρετισμό θα απευθύνει η  Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Λάρισας, κα Αικατερίνη Καραγιώργου.

Για να παρακολουθήσετε αυτές τις πολύ ενδιαφέρουσες ενότητες συνδεθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Βεβαιώσεις θα δοθούν σε όσους/ες συναδέλφους/ισσες επιθυμούν μέσω συνδέσμου που θα είναι ενεργός κατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών συναντήσεων.

Λήψη αρχείου

Σας ενημερώνουμε ότι διοργανώνουμε διαδικτυακές επιμορφωτικές συναντήσεις, στο πλαίσιο των δράσεων για τον εορτασμό του 1821, αλλά και στήριξης των εκπαιδευτικών που υλοποιούν Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και θα συμμετέχουν στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο «Μαθαίνω τον Πολιτισμό του Τόπου μου» και όλων όσοι ενδιαφέρονται. Οι επιμορφωτικές συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας WEBEX σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Λάρισας & Τυρνάβου, την Ιερά Μητρόπολη Ελασσώνος, τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης eTwinning, το Λύκειο Ελληνίδων Λάρισας, το Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και θα πραγματοποιηθούν στις 12, 13, 19 και 20 Απριλίου 2021.

Περισσότερες λεπτομέρειες και το αναλυτικό πρόγραμμα θα το βρείτε στο επισυναπτόμενο έγγραφο.

Βεβαιώσεις θα δοθούν σε όσους συναδέλφους επιθυμούν μέσω συνδέσμου που θα είναι ενεργός κατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών συναντήσεων. Παρακαλούμε να ενημερωθούν άμεσα όλοι/ες οι εκπαιδευτικοί των σχολείων σας και να δηλώσουν συμμετοχή ως την Τετάρτη 8/4/2021 στην ηλεκτρονική φόρμα: https://forms.gle/X5ek6CrmmmjfsbU19

Παρακαλούμε να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί άμεσα.

Η Υπεύθυνη Σχολ. Δρ. Π.Ε. Λάρισας

Λήψη αρχείου

Αναρτούμε την έγκριση για το σχολικό έτος 2020-2021 της υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος και του εκπαιδευτικού υλικού της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας με τίτλο: «Διδάσκοντας τα παιδιά να βλέπουν πίσω από τις διαφημίσεις, τα κείμενα, τα κόμικς: Η περίπτωση του καπνίσματος», το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/-τριες σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε’ και ΣΤ’ τάξεις Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α’–Γ’ τάξεις Γυμνασίου) της χώρας.

Σύμφωνα με την παραπάνω σχετική, θα ακολουθήσει επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση του εκπαιδευτικού υλικού και την υλοποίηση του σχετικού προγράμματος, η οποία θα είναι προαιρετική, δωρεάν και θα πραγματοποιείται εκτός του εργασιακού ωραρίου τους, όπου θα κληθούν να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε’ και ΣΤ’ τάξεις Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α’–Γ’ τάξεις Γυμνασίου) της χώρας αλλά και οι Συντονιστές Εκπαίδευσης Εξωτερικού και οι εκπαιδευτικοί των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού. Θα ακολουθήσει επόμενο έγγραφο που θα σας ενημερώνει για τον τρόπο και την ημερομηνία διεξαγωγής της επιμόρφωσης.

Επισυνάπτεται το έγγραφο έγκρισης από το Υ.ΠΑΙ.Θ και το υλικό, όπως είναι αναρτημένο στην Πλατφόρμα21+

Λήψη αρχείου

Η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, διά της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, σας αποστέλλει, κατάλογο των υλοποιημένων και προγραμματισμένων δράσεων για τον εορτασμό των διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821.

Συγκεκριμένα, περιλαμβάνονται οι σχετικές δράσεις/εκδηλώσεις που έχουν ήδη υλοποιηθεί ή προγραμματιστεί να υλοποιηθούν κατά το επόμενο σχολικό έτος από τη Διεύθυνση Π.Ε. Λάρισας, διά της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων, αλλά και όσες έχουν συνδιοργανωθεί με άλλους φορείς.
Επισημαίνουμε ότι, τα μέτρα για την αντιμετώπιση των συνεχιζόμενων συνεπειών της πανδημίας, καθώς και το σεισμικό φαινόμενο που έπληξε την ΠΕ Λάρισας -πιθανόν- θα επιφέρουν τις ανάλογες τροποποιήσεις του αρχικού σχεδιασμού.