Όταν δεν υπήρχαν ηλεκτρονικοί υπολογιστές…..

images 2

Ωραία χρόνια! Τουλάχιστον κάναμε και λίγη γυμναστική!

Απολογισμός δράσεων του ΚΠΕ Παρανεστίου 2016-2017

DSC_0276 DSC_0126 DSC_0153

Τη φετινή σχολική χρονιά 2016-2017 έχουν πραγματοποιηθεί

• Μονοήμερα και πολυήμερα προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με 104 σχολικές ομάδες από αντίστοιχα σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα και με συμμετοχή περίπου 3.000 μαθητών και 250 εκπαιδευτικών.
  • Δύο επιμορφωτικά σεμινάρια για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης με 120 εκπαιδευτικούς.
  • Οκτώ σεμινάρια-εργαστήρια εκπαίδευσης ενηλίκων με 550 επιμορφούμενους.
  • Συμμετοχή και δράσεις σε πέντε ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά προγράμματα Erasmus Plus , σε Ιταλία, Ισπανία, Ισραήλ, Σλοβακία και Βουλγαρία.
  • Συνεργασία και δράσεις σε σεμινάρια με τα ΚΠΕ Αρναίας, Νάουσας, Αργυρούπολης, Μελίτης – Φλώρινας, Αρχάνων – Ρουβά – Γουβών, Βελβεντού – Σιάτιστας.
  • Για τον Ιούνιο σχεδιάστηκε και θα υλοποιηθεί τριήμερο σεμινάριο επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, στα πλαίσια του Εθνικού Θεματικού Δικτύου «Υπαίθρια Ζωή και Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» που ίδρυσε και συντονίζει το Κέντρο μας. Πρόκειται για ένα εξ’ ολοκλήρου βιωματικό σεμινάριο – εργαστήριο με υπαίθρια διαβίωση των συμμετεχόντων και με πολυάριθμες δράσεις στο φυσικό περιβάλλον. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στο κοινοτικό διαμέρισμα Βαρβάρας του Δήμου Αριστοτέλη Χαλκιδικής στις 23-24-25 Ιουνίου 2017 και θα συμμετέχουν 60 εκπαιδευτικοί.

Η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ “στο πλευρό” του Ντόναλντ Τράμπ!!!

«Συνωμοσία» κινεζικών συμφερόντων χαρακτηρίζει την κλιματική αλλαγή το συνδικαλιστικό όργανο των εργαζομένων της ΔΕΗ σε ανακοίνωσή του.

Όπως υποστηρίζουν, είναι «δημιούργημα συμφερόντων» που θέλουν το τέλος των ορυκτών καυσίμων.

Η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ αναρωτιέται εάν η αποχώρηση των ΗΠΑ από την συμφωνία των Παρισίων, ξεσκεπάζει το «κατασκεύασμα» που λέγεται «κλιματική αλλαγή»;

Πηγή: ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ: «Μύθος η κλιματική αλλαγή – Είναι συνωμοσία των κινέζων»! | iefimerida.gr

ImageHandler

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ………

Roland-Garros 2017

Ένα από τα ποιο διάσημα τουρνουά τέννις στον κόσμο.

Το θρυλικό Roland-Garros που διεξάγεται κάθε χρόνο στο Παρίσι.

Νικητής και για φέτος 2017 ο Ισπανός άσος Rafael Nadal.

Δείτε στο παρακάτω video, τα match-point των 15 τουρνουά Grand-Slam που έχει κατακτίσει από το 2005.

Καλή εβδομάδα με ένα τραγούδι.

1η Ιουνίου! Καλό μήνα!

Καλό μήνα συμμαθητές και συμμαθήτριες! Να κλείσει άραγε και η αξιολόγηση στα ΤΠΕ;

ΤΟΥ-ΓΚΟΥΤ-ΤΟΥ-ΜΠΙ-ΤΡΟΥ!!!