dinagian's blog

Ερωτήσεις αντιστοίχησης

Κατηγορία Μαθητές

Οι μαθητές του Γυμνασίου Τυρού μαθαίνουν την Τσακώνικη διάλεκτο

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στο Γυμνάσιο Τυρού υλοποιείται πρόγραμμα για την εκμάθηση της Τσακώνικης διαλέκτου στους μαθητές.

Τα μαθήματα του προγράμματος πραγματοποιούνται κάθε Τετάρτη και συμμετέχουν σε αυτό προαιρετικά μαθητές του σχολείου μετά το τέλος των ωρών διδασκαλίας.

Οι μαθητές αρχικά διδάσκονται σε θεωρητικό επίπεδο και στη συνέχεια σε πρακτικό, τη διάλεκτο που μιλούσαν οι παππούδες τους και τώρα οι γονείς τους, με τη βοήθεια της συνταξιούχου εκπαιδευτικού κας Γεωργίας Ζαρόκωστα, της κας Μηλιώς Κουνιά και του κ. Νικήτα Γκουβούση.

Σημαντική στήριξη στο πρόγραμμα παρέχει και ο ομογενής μας από την Αμερική κ. Παναγιώτης Μαρνέρης, ο οποίος κάθε χρόνο επιβραβεύει τους μαθητές για την επίδοσή τους.

Όλη αυτή η προσπάθεια, μας λέει η καθηγήτρια του σχολείου κα Βαρβάρα Ψυχογυιού, είναι ένα μικρό λιθαράκι για την διάδοση της Τσακώνικης διαλέκτου και είναι χρήσιμο για τα παιδιά γιατί μέσω της γλώσσας αυτής έρχονται σε επαφή με τους μεγαλύτερους σε ηλικία ανθρώπους και μαθαίνουν έτσι τον πολιτισμό που κρύβεται σε αυτή τη διάλεκτο.

DSC_8387i

Κατηγορία Σχολείο