Υποβολή εργασιών μαθητών στην η-τάξη – Οδηγίες

Για να επιστραφούν συμπληρωμένες οι εργασίες των μαθητών στην η-τάξη ακολουθούνται τα παρακάτω βήματα:

(οδηγίες από τον καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου)

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ενημερωτικό υλικό σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο

Τέσσερα (4) ενημερωτικά φυλλάδια διαβιβάζονται από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού
Εγκλήματος του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο
διαδίκτυο με σκοπό την ενημέρωσή μας και τη λήψη κατάλληλων μέτρων.

ΣΥΝ_1 elearning.

ΣΥΝ_2 teleworking

Δημιουργικές Δραστηριότητες στο σπίτι

Στην ιστοσελίδα του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας (Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού), εξαιρετικά σχεδιασμένη και απλή στη χρήση, στο Υλικό για Εκπαίδευση & Επιμόρφωση από Απόσταση (https://blogs.sch.gr/pekesde/archives/1813) περιέχεται μεταξύ πολλών άλλων και το

Δημιουργικές-Δραστηριότητες-στο-σπίτι

με προτάσεις για ενδεικτικές δραστηριότητες που θα μπορούσαν να οργανωθούν από τους γονείς  και να ενισχύσουν την ανάπτυξη και καλλιέργεια των

Εκπαιδευτική τηλεόραση 2

Υπενθυμίζεται ότι εκτός από την τηλεοπτική μετάδοση, τα μαθήματα είναι διαθέσιμα και από την ιστοσελίδα webtv.ert.gr/shows/mathainoume-sto-spiti/ που δημιούργησε η ΕΡΤ ειδικά για αυτόν τον σκοπό. Εκεί οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να τα παρακολουθήσουν στον χρόνο που επιθυμούν, κατανεμημένα ανά σχολική τάξη.

Επίσης για τους μικρούς μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης και του Νηπιαγωγείου

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Η εκπαιδευτική τηλεόραση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές του δημοτικού και  ξεκίνησε το πρόγραμμά της από τις 10 το πρωί της Δευτέρας.

Αναλυτικότερα, το πρόγραμμα των δύο πρώτων ημερών του τηλεοπτικού σχολείου της ΕΡΤ2 έχει ως εξής:

Δευτέρα 30 Μαρτίου, 10 π.μ.

1. Επαναληπτικό μάθημα στη Γλώσσα Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξης

Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Οδηγός εγγραφής μαθητών σε μαθήματα στην η-τάξη

Ένα χρήσιμο οδηγό εγγραφής μαθητών σε μαθήματα στην η-τάξη (eclass.sch.gr) του ΠΣΔ, απέστειλε στα σχολεία ο κ. Αθανάσιος Μπασούνας  Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου  ΠΕ86 ΠΕΚΕΣ Ηπείρου και μπορούμε να τον αναζητήσουμε εδώ:

ATT00029 εγγραφή μαθητών στα μαθήματα της η-τάξης -οδηγίες

Μένουμε σπίτι – Ανθεκτικότητα –

Το Κ.Ε.Σ.Υ. Ιωαννίνων (Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης) αποστέλλει το έντυπο με τίτλο «Μένουμε σπίτι….Συνδε-Δεμένοι» του Εργαστηρίου Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

menoumespitisyndedemenoi–psichologiki-stirixi-gia-oikogeneies

Το έντυπο περιλαμβάνει χρήσιμες επισημάνσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών, παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό –

Ενημέρωση – Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές

Η σχετική εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας:

ΕΞΕ – 39731 – 2020 – «Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο»  κοινοποιείται στον παρακάτω σύνδεσμο:

Παροχή προσωπικών λογαριασμών στους μαθητές

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παρακαλούνται οι γονείς / κηδεμόνες των μαθητών του Σχολείου, να ενημερώσουν άμεσα το Σχολείο για τα στοιχεία επικοινωνίας τους, στέλνοντας email στη διεύθυνση mail@dim-vounopl.ioa.sch.gr, στο οποίο θα αναφέρονται το ονοματεπώνυμο του παιδιού και το τμήμα στο οποίο φοιτά.

Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο: «Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, ενεργοποιεί ψηφιακά εργαλεία που θα επιτρέψουν

» Διαβάστε όλο το άρθρο

ΕΟΔΥ Οδηγίες για την παραμονή των παιδιών και των εφήβων στο σπίτι

Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας με θέμα:
«Οδηγίες για παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι, στο πλαίσιο της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για την πρόληψη της διασποράς του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2 στις σχολικές μονάδες και την κοινότητα»
Με στόχο τη λήψη όλων των απαραίτητων μέτρων για την πρόληψη κατά της