Συμμετοχή στη 1η Περιφερειακή Μαθητιάδα Κρήτης

masdsfs2

Με παιδιά από όλη την Κρήτη γέμισε το Ηράκλειο, όπου για τρεις ημέρες δόθηκε έναν αγώνα ευγενούς άμιλλας.

«Χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης» ήταν το κεντρικό σύνθημα της 1ης Περιφερειακής Μαθητιάδας Κρήτης που  πραγματοποιήθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο-Ε.Α.Κ.Η. από τις 17 έως τις 20 Οκτωβρίου με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης, της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Κρήτης, του Δήμου Ηρακλείου και την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Η έναρξη της Περιφερειακής Μαθητιάδας έγινε την Τρίτη 17 Οκτωβρίου στις 5 το απόγευμα με λαμπαδηδρομία μαθητών από την πλατεία Ελευθερίας στο Παγκρήτιο Στάδιο μέσω των τειχών του Ηρακλείου και η τελετή λήξης έλαβε χώρα την Παρασκευή στις 5 το απόγευμα στην πλατεία Ελευθερίας με την παράδοση της φλόγας.

Το Δημοτικό Σχολείο Βώρων, συμμετείχε με τις Γ και Ε τάξεις να παρακολουθούν το πρόγραμμα, απολαμβάνοντας την 1η Μαθητιάδα, ελπίζοντας σε επανάληψη και συνέχεια του θεσμού στο μέλλον.

DSCN1902

DSCN1910