Δημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών Τρικάλων

Τελευταία νέα

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017-2018

2017-10-02

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, 4η  Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού, που φέτος έχει ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ –ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ», οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να  συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες, οι οποίες σχεδιάστηκαν Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Μήνυμα του Διευθυντή του σχολείου μας για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

2017-09-11

Αγαπητοί συνάδελφοι /σες Αγαπητοί γονείς Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού σχολείου Ταξιαρχών. Με τη θεία χάρη και τις ευλογίες της εκκλησίας που μόλις πήραμε, ξεκινούμε σήμερα τη νέα σχολική χρονιά. Ευχή και προσδοκία όλων μας είναι να κάνουμε Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Αγιασμός με την έναρξη του σχολικού έτους 2017-2018

2017-09-11

Παρουσία των Προέδρων των τοπικών κοινοτήτων Ταξιαρχών κ. Καταραχιά Αποστόλη και Πετροπόρου κ. Φορτωτήρα Κώστα, του Πρόεδρου του Συλλόγου Γονέων  και Κηδεμόνων του σχολείου μας, κ. Τασιόπουλου Δημήτρη, καθώς και των γονέων των μαθητών μας, Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, 2017-2018

2017-09-07

Ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς του Δημοτικού Σχολείου Ταξιαρχών και του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 9:00 π.μ..  Για τους μαθητές που μεταφέρονται με λεωφορείο, Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

«Ευ αγωνίζεσθαι»

2017-06-14

Τον ορισμό του Αθλητικού Ιδεώδους, με άλλα λόγια το σύνολο των αρχών και των αξιών με τις οποίες ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός εμπλούτισε τον αθλητισμό, προάγοντάς τον σε μέσο εξάσκησης του σώματος, καλλιέργειες του πνεύματος Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Γιορτή λήξης 2016-17

2017-06-13

Την Τρίτη 13/06/2017 στις 7:30 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας  η γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2016-17 των μαθητών μας, αλλά και των νηπίων του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών. Στη γιορτή παρευρέθηκαν ο Δ/ντής Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

2ο Φεστιβάλ Παιδείας και Πολιτισμού

2017-06-12

Ως άκρως επιτυχημένη κρίθηκε και σχολιάστηκε η παρουσία του σχολείου μας στο 2ο Φεστιβάλ Παιδείας και Πολιτισμού που οργάνωσε ο Δήμος Φαρκαδόνας υπό την αιγίδα της Δ/νσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Οιχαλία. Οι μαθητές της Στ' τάξης Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Διάκριση στον 11ο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρειας

2017-05-28

Θερμά συγχαρητήρια απυθύνουν εκπαιδευτικοί και μαθητές στις δύο μαθήτριες της 'Ε τάξης του σχολείου μας που διακρίθηκαν με τις επιδόσεις τους στον 11ο μαθητικό διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας, "Μικρός Ευκλείδης"! Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Πρώτες βοήθειες.

2017-05-19

Η «γνώση είναι δύναμη» και η σωστή ενημέρωση είναι πρόληψη. Στα πλαίσια αυτής της λογικής αποταθήκαμε στο τμήμα του ΕΕΣ που εδρεύει στην πόλη μας και ζητήσαμε τη συνεργασία του με σκοπό την ενημέρωση των Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Ημερήσια εκδρομή στις πηγές του Αχέροντα και στην Πάργα.

2017-05-10

Μία από τις ομορφότερες διαδρομές της πατρίδας μας είχαν την ευκαιρία να δουν και να απολαύσουν εκπαιδευτικοί, μαθητές αλλά και γονείς του σχολείου μας. Πρώτος προορισμός η Ι.Μ. Αγίας Παρασκευής Πούντας, στην περιοχή Καναλλάκι Θεσπρωτίας όπου Διαβάστε το πλήρες άρθρο»