Δημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών Τρικάλων

Τελευταία νέα

Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση

2017-12-23

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Δημοτικό Σχολείο Ταξιαρχών.  Για άλλη μια φορά πλήθος κόσμου ανταποκρίθηκε στη πρόσκλησή μας και παρέστη σε μια όμορφη εκδήλωση, την επιμέλεια της οποίας είχαν οι δασκάλες της A’ Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Με επισημότητα γιορτάστηκε στους Ταξιάρχες η επέτειος του ΟΧΙ

2017-10-29

Με επισημότητα γιορτάστηκε στους Ταξιάρχες η επέτειος του ΟΧΙ. Το Δήμο Φαρκαδόν ας εκπροσώπησε ο αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Φαρκαδόνας κ. Ηλίας Καραμάνος, τον οποίο συνόδευαν οι πρόεδροι των Ταξιαρχών κ. Απόστολος Καταραχιάς και Πετροπόρου κ. Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Ο εορτασμός της επετείου του ΟΧΙ

2017-10-29

Μία αλλιώτικη εμπειρία είχαν τη δυνατότητα να βιώσουν μαθητές, γονείς και κηδεμόνες του Δημοτικού Σχολείου Ταξιαρχών παρακολουθώντας τη γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές των Γ’ και Ε’ τάξεων. Μέσα σ΄ένα κατάμεστο αμφιθέατρο, οι μαθητές των δύο Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Πρόσκληση – Ενημέρωση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου 1940

2017-10-26

Με χαρά θα σας υποδεχτούμε αύριο 27 Οκτωβρίου 2017 στις 9:00 π.μ. στην εκδήλωση που διοργανώνει το σχολείο μας για την επέτειο του «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου 1940. Όσον αφορά  το αυριανό δρομολόγιο του σχολικού λεωφορείου, Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2017-2018

2017-10-02

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017, 4η  Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού, που φέτος έχει ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ –ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ», οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να  συμμετάσχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες, οι οποίες σχεδιάστηκαν Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Μήνυμα του Διευθυντή του σχολείου μας για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς

2017-09-11

Αγαπητοί συνάδελφοι /σες Αγαπητοί γονείς Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού σχολείου Ταξιαρχών. Με τη θεία χάρη και τις ευλογίες της εκκλησίας που μόλις πήραμε, ξεκινούμε σήμερα τη νέα σχολική χρονιά. Ευχή και προσδοκία όλων μας είναι να κάνουμε Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Αγιασμός με την έναρξη του σχολικού έτους 2017-2018

2017-09-11

Παρουσία των Προέδρων των τοπικών κοινοτήτων Ταξιαρχών κ. Καταραχιά Αποστόλη και Πετροπόρου κ. Φορτωτήρα Κώστα, του Πρόεδρου του Συλλόγου Γονέων  και Κηδεμόνων του σχολείου μας, κ. Τασιόπουλου Δημήτρη, καθώς και των γονέων των μαθητών μας, Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, 2017-2018

2017-09-07

Ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς του Δημοτικού Σχολείου Ταξιαρχών και του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 9:00 π.μ..  Για τους μαθητές που μεταφέρονται με λεωφορείο, Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

«Ευ αγωνίζεσθαι»

2017-06-14

Τον ορισμό του Αθλητικού Ιδεώδους, με άλλα λόγια το σύνολο των αρχών και των αξιών με τις οποίες ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός εμπλούτισε τον αθλητισμό, προάγοντάς τον σε μέσο εξάσκησης του σώματος, καλλιέργειες του πνεύματος Διαβάστε το πλήρες άρθρο»

Γιορτή λήξης 2016-17

2017-06-13

Την Τρίτη 13/06/2017 στις 7:30 το απόγευμα, πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του σχολείου μας  η γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2016-17 των μαθητών μας, αλλά και των νηπίων του Νηπιαγωγείου Ταξιαρχών. Στη γιορτή παρευρέθηκαν ο Δ/ντής Διαβάστε το πλήρες άρθρο»