Γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς!

Σήμερα πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή λήξης της σχολικής χρονιάς.

Μικροί και μεγάλοι παίξαμε, χορέψαμε και τραγουδήσαμε!

Μία ακόμη σχολική χρονιά γεμάτη γνώσεις, χαρές και πλούσιες εμπειρίες έφτασε στο τέλος της!

Ευχόμαστε υγεία και καλή πρόοδο στα παιδιά!

Καλό καλοκαίρι σε όλες κι όλους!

Μαθητικός τουριστικός οδηγός Στενώματος Ευρυτανίας

Οι μαθήτριες μας αναζήτησαν πληροφορίες, τις επεξεργάστηκαν, συνεργάστηκαν και έγραψαν μαζί ένα πολύ ενδιαφέρον κείμενο για το χωριό μας, που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως τουριστικός οδηγός της περιοχής!

Μπράβο κορίτσια!

Στένωμα

Α

Β

Γ

Η Γιορτή της Μητέρας

Η γιορτή της μητέρας ή ημέρα της μητέρας είναι ετήσια εορτή προς τιμήν της μητέρας και της μητρότητας, καθώς και της συνεισφοράς των μητέρων στην κοινωνία. Τιμάται τη δεύτερη Κυριακή του Μαΐου κάθε χρόνο κι έτσι φέτος γιορτάζεται την Κυριακή 14 Μαΐου. Οι μαθήτριες του σχολείου μας τίμησαν το πολυαγαπημένο αυτό πρόσωπο για μικρούς και μεγάλους, ετοιμάζοντας όμορφα δωράκια με πολλή αγάπη για τις μανούλες τους!

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες του κόσμου!

Η Γιορτή της Μητέρας

Λειτουργία σχολικών μονάδων την Παρασκευή 19 Μαΐου 2023 και τη Δευτέρα 22 Μαΐου 2023

Σας γνωρίζουμε ότι, λόγω της διενέργειας των βουλευτικών εκλογών της 21ης Μαΐου 2023, τα
σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας δε θα λειτουργήσουν την
Παρασκευή 19 Μαΐου 2023 και τη Δευτέρα 22 Μαΐου 2023, για τη διευκόλυνση της λειτουργίας των
εκλογικών κέντρων, καθώς και τη μετακίνηση των εκλογέων στις περιφέρειες στις οποίες ψηφίζουν.

Εορτασμός της Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου 1821

Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, παρουσία γονέων και κατοίκων του χωριού. Αρχικά, η εκπαιδευτικός και Προϊσταμένη του σχολείου κ. Αναστασία – Ιφιγένεια Μπαμπάλα εκφώνησε μία σύντομη ομιλία, αναφερόμενη στο χρονικό από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης μέχρι και την ανεξαρτητοποίηση της Ελλάδας και τη διαμόρφωση του σύγχρονου ελληνικού κράτους.  Έπειτα, οι μαθήτριές μας, αφού κατέθεσαν στεφάνι στη μνήμη των πεσόντων, απήγγειλαν σχετικά ποιήματα. Τέλος, με την ευχή να ζούμε πάντα ειρηνικά κι ελεύθερα, μακριά από τις κακουχίες του πολέμου, ψάλαμε όλοι/ες μαζί τον εθνικό μας ύμνο.

Χρόνια πολλά Ελλάδα!

25η Μαρτίου

25η Μαρτίου 1

Τοποθέτηση αυτοδιεγειρόμενου πυροσβεστήρα οροφής στο λεβητοστάσιο του σχολείου μας

.jpg

Μετά από συνεχή επικοινωνία της Διεύθυνσης του σχολείου με τον Δήμο Καρπενησίου καθόλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, τοποθετήθηκε σήμερα ένας αυτοδιεγειρόμενος πυροσβεστήρας οροφής στο λεβητοστάσιο του σχολείου μας. Η τοποθέτηση έγινε από τον τεχνικό ασφαλείας του Δήμου, κ. Μπάρκα Θεόδωρο και το συνεργείο του. Επίσης, ενισχύθηκε η πυρασφάλεια του σχολικού κτηρίου με την παροχή ενός ακόμη πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως.

Ευχαριστούμε πολύ τον Δήμο Καρπενησίου και τους αρμόδιους υπαλλήλους για την ανταπόκριση και τη στήριξή τους!

Αδιάκοπη μέριμνα όλων η αδιαπραγμάτευτη ασφάλεια των παιδιών μας!

Παράταση εγγραφών σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2023-24

ΘΕΜΑ : «Παράταση εγγραφών σε Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό
έτος 2023-24»

Σχετ.: 1) η με αρ. πρωτ. Φ.6/15035/Δ1/09-02-2023 (ΑΔΑ 6ΧΤΨ46ΜΤΛΗ-4Λ9) Εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ. με
θέμα: «Εγγραφές μαθητών/τριών στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2023-2024»
2) η με αρ. πρωτ. Φ.6/15012/Δ1/09-02-2023 (ΑΔΑ 6ΥΖΤ46ΜΤΛΗ-6ΣΝ) Εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ. με
θέμα: «Εγγραφές μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2023-2024»

Σε συνέχεια των ανωτέρω σχετικών, σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές μαθητών/τριών στα
Δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία της χώρας για το σχολικό έτος 2023-2024,
παρατείνονται μέχρι και τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές/ντριες Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης όπως ενημερώσουν τις
σχολικές μονάδες περιοχής ευθύνης τους και οι Προϊστάμενοι/νες-Διευθυντές/ντριες των
σχολικών μονάδων τα μέλη του Συλλόγου Διδασκόντων αποστέλλοντας την παρούσα εγκύκλιο
στις διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου τους (e-mail).

Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ