ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ Δ΄ ΤΑΞΗΣ

Τα παιδιά της Δ΄ τάξης έπαιξαν και μέσω βιωματικών δράσεων έγιναν:

– Ευρωπαίοι ταξιδιώτες ,όπου το κάθε παιδί έγραψε το βιογραφικό του ως Ευρωπαίος πολίτης με κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (π.χ. Μαρία , Ελληνίδα, ζωγράφος, 28 χρονών ), μπήκαν στο φανταστικό μας τρένο και γνώρισαν συνταξιδιώτες από άλλες ευρωπαϊκές χώρες!

– Έπαιξαν το παιχνίδι: “Η Ισχύς εν τη ενώσει”, όπου όλοι πιάνονται από τη μέση και ο πρώτος προσπαθεί να πιάσει την ουρά του τελευταίου. Δεν πρέπει να σπάσει ο κορμός, αλλά όλοι να μείνουν ενωμένοι, δίνοντας έτσι το μήνυμα ότι η δύναμη κρύβεται στην ενότητα.

– Και φυσικά όλα αυτά ξεκίνησαν από την κουβαροϊστογνωριμία: οι μαθητές κάθονται σε κύκλο και το κουβάρι πηγαίνει από παιδί σε παιδί όπου το καθένα, λέει το όνομά του και κάποιες πληροφορίες για τον εαυτό του, δίνοντας έτσι το μήνυμα ότι γνωρίζοντας το συμμαθητή μου, το γείτονά μου, τον κάτοικο της γειτονικής μου χώρας, δεν έχω να φοβηθώ τίποτα, γιατί η γνώση είναι δύναμη!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βάια Παυλίδου