Δράση στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος “Τα παραμύθια του Κόσμου”

431300371 1486924291904925 4998240759460966184 n

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής δράσης που υλοποιείται από τους μαθητές και τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς των τάξεων (Α’ και Β’) με θέμα «Τα παραμύθια του Κόσμου», πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 14 Μαρτίου μια εξαιρετική δράση με τη συμβολή του κου. Τριαντάφυλλου Σπανού, καθηγητή στο Γυμνάσιο Σούρπης.

Αρχικά, οι μαθητές των παραπάνω τάξεων συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς, Τριαντάφυλλο Σπανό, Καμόσου Σοφία και Τσέλκα Ευαγγελία μετέβησαν στον τούρκικο και ελληνικό στρατώνα εντός του χωριού Σούρπη. Εκεί οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ακούσουν την ιστορία των δύο αυτών μνημείων, καθώς και τους θρύλους που τα συνοδεύουν. Στη συνέχεια τα παιδιά ήρθαν στον χώρο του σχολείου όπου με μοναδικό αφηγηματικό τρόπο άκουσαν από τον κ. Σπανό το λαϊκό παραμύθι με τίτλο «Ο Αγάς του Κισλά και τα παιδόπουλα στον αχλαδόκηπο» .

Το παραμύθι, καθώς και η ξενάγηση από τον κ. Σπανό εντυπωσίασε τους μικρούς μαθητές και τις εκπαιδευτικούς τους. Κατά την ανατροφοδότηση της όλης εκπαιδευτικής διαδικασίας τέθηκαν ιδέες για ανάδειξη της τοπικής ιστορίας και των θρύλων της μέσα από παραγωγή δημιουργικών έργων μαθητών και εκπαιδυτικών,

Μέρα Σχολικού Εκφοβισμού

430842775 1097825288126347 8692897334188299570 n

Με αφορμή την ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού οι μαθητές της Γ’ τάξης άκουσαν από την δασκάλα τους κα. Σοφία Καμόσου την ιστορία ενός «Αόρατου αγοριού» και στη συνέχεια επεξεργάστηκαν το περιεχόμενο και το νόημά της. Αναζήτησαν τους  λόγους που το έκαναν «αόρατο» και ανακάλυψαν τι ήταν εκείνο που έκανε τελικά τη ζωή του πολύχρωμη. Ως επέκταση της δραστηριότητας αυτής τα παιδιά κατασκεύασαν τα πολύχρωμα σπιτάκια της φιλίας και της αγάπης και φτιάξανε λαχταριστές τρουφομπαλίτσες που μοιράστηκαν με τους συμμαθητές τους άλλων τάξεων και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Ενδοσχολική Επιμόρφωση: Διαχείριση σχολικού blog

Στο πλαίσιο της επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση στο χώρο του σχολείου με θέμα: “Διαχείριση σχολικού blog”. Η εισηγήτρια, Χρυσοπούλου Ελευθερία,ΠΕ86, ειδικότητα Πληροφορικής, παρουσίασε τις δυνατότητες και τα εργαλεία του σχολικού blog μέσα από ένα βιωματικό εργαστήριο για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών και η δοτική διάθεση της εισηγήτριας μέσα στο εκπαιδευτικό πλαίσιο άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά και γνώσεις με εφαρμογή στην καθημερινή εκπαιδευτική πράξη που ανατροφοδοτεί θετικά όλους τους εμπλεκόμενους.

Ευχαριστίες στην κα Χρυσοπούλου για το χρόνο, τη διάθεση και τα εργαλεία που μετέδωσε στα χέρια μας, αυξάνοντας το αίσθημα αποτελεσματικότητας και επαγγελματικής ικανοποίησης.