Σχολική Εικαστική Δράση Ανακύκλωσης

Η συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Σκαλανίου στη Σχολική Εικαστική Δράση με τη χρήση ανακυκλώσιμων υλικών από τους μαθητές.

Παρακαλούμε για να ψηφίσετε τις δημιουργίες των μαθητών του σχολείου μπείτε στην πλατφόρμα της Δράσης

Συμμετοχή στις εκδηλώσεις για την Ολυμπιακή Φλόγα 2024

Φωτογραφίες από την Λαμπαδιοδρομία που πραγματοποίησαν οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Σκαλανίου στου δρόμους του χωριού συμμετέχοντας στις εκδηλώσεις για την Ολυμπιακή Φλόγα 2024!

Επιμορφωτική συνάντηση Πρώτες Βοήθειες – ΚΑΡΠΑ

Ενδοσχολική Επιμόρφωση για εκπαιδευτικούς και γονείς.

Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούμε πως κάποιος μπορεί να χρειάστηκε Πρώτες Βοήθειες. Πρόκειται για καταστάσεις που μπορούν να συμβούν στον καθένα μας, αλλά λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν πώς να τις αντιμετωπίσουν. Εξ άλλου, το να παρέχεις Πρώτες Βοήθειες , αποτελεί πράξη ευαισθησίας, ανθρωπιάς, ανιδιοτέλειας και αίσθησης καθήκοντος.

Για τους λόγους αυτούς οργανώθηκε στο Σχολείο μας ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα τις «Πρώτες Βοήθειες και ΚΑΡΠΑ». Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου αυτού μάθαμε εύκολες και γρήγορες ενέργειες που μπορούν να εφαρμοστούν οπουδήποτε με σκοπό να σώσουμε τη ζωή ενός συνανθρώπου μας που μπορεί να βρίσκεται σε κίνδυνο. Όλα αυτά τα εξαιρετικά μάθαμε και θεωρητικά αλλά και βιωματικά, στην πράξη,  από την εθελοντική ομάδα διάσωσης  «Epidrasis Volunteer».

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την ομάδα διάσωσης για τον χρόνο και τις πληροφορίες που μας προσέφερε. Εξ ίσου σημαντικό είναι  να ευχαριστήσουμε τον Σύλλογο Γονέων που έπειτα από τη συμμετοχή στη δράση αυτή αποφάσισε να αγοράσει και να τοποθετήσει απινινιδωτή έξω ακριβώς από το σχολείο! Πρόκειται για μια πολύ σπουδαία κίνηση καθώς αυτό δίνει τη δυνατότητα να προσφερθεί βοήθεια και στους κατοίκους αλλά και στους επισκέπτες του Σκαλανίου σε περίπτωση ανάγκης.

Όσα ευχαριστώ και να πούμε είναι λίγα!

Δράσεις με άρωμα Χριστουγέννων

Για ακόμη μια χρονιά μύρισαν Χριστούγεννα! Είναι η εποχή που όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, την έχουμε συνδυάσει με στιγμές χαράς, αγάπης, δημιουργίας και κυρίως με λαχταριστούς κουραμπιέδες και μελομακάρονα! Για τους μικρούς μας μαθητές είναι ακόμη πιο σημαντική στιγμή καθώς πρόκειται για την μεγάλη ώρα της επιβράβευσης της συμπεριφοράς τους με  δώρα από τον Άγιο Βασίλη.

Στο Σχολείο μας, αποφασίσαμε να γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα με  έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο. Μπορεί να μην είμαστε ο Άγιος Βασίλης, αλλά τα παιδιά μας άξιζαν το δώρο των ευχάριστων και δημιουργικών αναμνήσεων! Πώς το καταφέραμε αυτό;

Αρχικά οι μαθητές χωρίστηκαν σε τέσσερις ανομοιογενείς ομάδες. Όλες οι ομάδες έπρεπε να περάσουν από 4 διαφορετικούς σταθμούς δραστηριοτήτων.

Οι σταθμοί ήταν οι εξής:

• Σταθμός Εικαστικών: Εδώ οι μαθητές μας έφτιαξαν υπέροχα Χριστουγεννιάτικα στεφάνια για να κρεμάσουν στις πόρτες τους.
  • Σταθμός ginger breads¨: Στο σημείο αυτό οι μαθητές μας με την βοήθεια της καθηγήτριας Αγγλικών έφτιαξαν μοσχοβολιστά ginger breads, τα οποία και έβαψαν.
  • Σταθμός Αθλητικών δραστηριοτήτων: Δεν θα μπορούσαν να λείπουν τα παιχνίδια από μια τέτοια μέρα. Οι μαθητές μας έπαιξαν τσουβαλοδρομίες αλλά και παιχνίδια συνεργασίας. Σε δυάδες έπρεπε να μεταφέρουν ένα μπαλάκι πάνω σε χαρτί χωρίς να τους πέσει.
  • Σταθμός Κουραμπιέδων: Ο πιο μυρωδάτος και νόστιμος σταθμός από όλους, καθώς οι μαθητές έφτιαξαν τους δικούς τους κουραμπιέδες.

Στο σημείο αυτό, αξίζει να αναφερθεί πως στο ψήσιμο των  γλυκών   μας βοήθησε και ο φούρνος του Σκαλανίου, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά.

Ήταν μια μέρα δημιουργική, χαρούμενη, ζεστή και γεμάτη χαμόγελα!

Περισσότερα για τις δραστηριότητες φαίνονται και στις εικόνες.

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

17 Νοεμβρίου 2023

50 χρόνια αγώνες

Οι εικόνες είναι χαρακτηριστικά δείγματα από τις δημιουργίες των μαθητών όλων των τάξεων, οι οποίοι με την καθοδήγηση τόσο των υπεύθυνων εκπαιδευτικών όσο και των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων, θέλησαν με αυτό τον τρόπο να αποδώσουν ένα ελάχιστο φόρο τιμής στους αγωνιστές εκείνης της περιόδου.

Παγκόσμια Ημέρα των ζώων

Οι καλύτεροί μας φίλοι σήμερα 4 Οκτωβρίου, γιορτάζουν

Η ημέρα αυτή γιορτάστηκε για πρώτη φορά το 1931 σε ένα Συνέδριο Περιβαλλοντιστών στη Φλωρεντία. Συμπίπτει, επίσης, με τον εορτασμό της μνήμης του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης που έχει αναγορευτεί από την Καθολική Εκκλησία ως Προστάτης των Ζώων και του Περιβάλλοντος.

Εκλεκτοί προσκεκλημένοι στο Σχολείο μας ο κύριος Σταύρος, Υπεύθυνος Εθελοντισμού για τα αδέσποτα στο Δήμο Μινώα Πεδιάδος και ο κ.Κώστας , κτηνίατρος.

Η σχέση των μαθητών μας με τα ζώα μπορεί να αντικατοπτριστεί και από τις εργασίες και τα έργα που παρουσίασαν οι μικροί μας φίλοι και αποτέλεσαν το έναυσμα για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Τα παιδιά έθεσαν τους προβληματισμούς τους για διάφορα ζητήματα που αφορούν τα ζώα και τις ανάγκες τους. Μάθαμε πώς να φροντίζουμε και να προστατεύουμε τα ζώα αλλά και πώς να συμπεριφερόμαστε σε περιπτώσεις που τα ίδια δεν είναι φιλικά διακείμενα προς εμάς ή που μπορεί να νιώθουν ότι απειλούνται.

Το θετικό της δράσης αυτής είναι το γεγονός ότι η κατανόηση και ο σεβασμός προς τα ζώα έχει πολύ θετικές επιπτώσεις στην συναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών. Μέσα από αυτή την αλληλεπίδραση τα παιδιά αναπτύσσουν πολλές δεξιότητες (ενσυναίσθηση, υπευθυνότητα κ.α.), ενώ συμβάλλει θετικά στην ανάπτυξη του σεβασμού προς το περιβάλλον αλλά και προς τους γύρω τους γενικότερα.

Στο Σκαλάνι τα παιδιά έχουν αναπτύξει έντονα το συναίσθημα    της φιλοζωίας, όπως φαίνεται και στις εικόνες. Οι φωτογραφίες αυτές είναι παρμένες από την καθημερινή ζωή και συνύπαρξη μαζί τους.