Ενδοσχολικές επιμορφώσεις σε θέματα υγείας
Τις τελευταίες μέρες του Μαΐου επισκέφτηκαν το σχολείο μας τρεις ακόμη ομάδες γιατρών και εκπαιδευτών υγείας.
Η Σέμη Λαφτσίδου και ο Βασίλης Αθανασιάδης από το Kids Saves Lives μας μάθανε να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις ανακοπής και μας στη τεχνική της καρδιοαναπνευστικής αναζωογόμωσης (ΚΑΡΠΑ) .
Οι κ. Ρούτσης Αριστείδης, κ. Καραθανασίου Αικατερίνη και η κ. Μαλαμάτου Καλλιόπη μας μάθανε πως να δίνουμε τις Πρώτες Βοήθειες σε διάφορες καταστάσεις υγείας…
Ο κ. Μπουγάς Θεόδωρος και η κ. Αλαντάνη Κωνσταντίνα μας ανέπτυξαν το θέμα του καπνίσματος και μας βοήθησαν να καταλάβουμε τις επιπτώσεις που έχει στην υγεία μας και γιατί πρέπει πάση θυσία να μείνουμε μακριά από μία τόσο ανθυγιεινή συνήθεια που βλάπτει τόσο εμάς όσο και τους γύρω μας.
Τους ευχαριστούμε όλους θερμά!!!
Η σωστή στάση του σώματος
Την Παρασκευή 17/5/2024, ο ορθοπαιδικός κ. Αλέξανδρος Μπούρας και η επισκέπτρια υγείας κ. Σοφία Χαρίσκου, από το Κέντρο Υγείας Δράμας μας ενημέρωσαν για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να χτίσουμε ένα δυνατό σώμα και τη σωστή στάση του σώματος που πρέπει να κρατάμε για ένα μέλλον χωρίς ορθοπαιδικά προβλήματα…
Επίσκεψη οδοντίατρου
Την Πέμπτη 18/4/24 κατόπιν αιτήματος του σχολείου μας προς το Κέντρο Υγείας Δράμας, επισκέφτηκε το σχολείο μας ένας οδοντίατρος και μία νοσηλεύτρια. Έγινε ενημέρωση για τη στοματική υγιεινή και στη συνέχεια όσα παιδιά επιθυμούσαν και κατόπιν συναίνεσης των γονέων έγινε στοματικός έλεγχος και δόθηκαν οδηγίες για περεταίρω ενέργειές τους.
Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Υγείας Δράμας που ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας.
Συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες
Το σχολείο μας φέτος για πρώτη φορά συμμετείχε στις αθλητικές δραστηριότητες της Δράμας και «κατέβασε» ομάδα αγοριών και κοριτσιών στην καλαθοσφαίριση και αγοριών στη χειροσφαίριση. Οι μαθητές /τριες συμμετείχαν με πνεύμα συνεργασίας και ευγενικής άμιλλας και κατάφεραν να κερδίσουν αλλά και να γευτούν την ήττα σε κάποιους αγώνες.
Τι είναι ενσυναίσθηση.
Η ψυχολόγος από τις κοινωνικές δομές του Δήμου κ. Κοκκίνη Ελευθερία επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 21 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας και διοργάνωσε δράσεις για να βοηθήσει τα παιδιά να αναπτύξουν την ενσυναίσθηση και να κατανοήσουν τα συναισθήματα των μαθητών, όταν συγκρούονται και να βρουν τρόπους επίλυσης των διαφορών.
Πρόσφατα σχόλια