ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ενημερωθείτε για το πρόγραμμα του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2019-2020 με βάση την κάλυψη ωρών ειδικοτήτων που  έχουμε μέχρι 19/9/2019.

Κεραδικιά

Το μικρό πελαγονήσι στα δυτικά της Κέρκυρας.
Με βάρκα από το μικρό λιμανάκι του Κοντογιαλού, το επισκέπτεσαι και ανεβαίνοντας τα σκαλιά από την ανατολική πλευρά,στο μέσο αντικρίζεις το μικρό εκκλησάκι της Παναγιάς.Από τον 15ο αιώνα λειτουργούσε μοναστήρι.
Η περιοχή είναι μοναδικού φυσικού κάλλους.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Ιούλιος 2020
« Ιούν

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Σαν σήμερα

1. 12/07/1967: Το καθεστώς της 21ης Απριλίου αφαιρεί την ελληνική ιθαγένεια από 480 έλληνες πολίτες.

Σχολικός μαραθώνιος «Πάμε Ανακύκλωση» .

Σήμερα Τετάρτη 10-6-2020 το σχολείο μας βραβεύτηκε με τον 4 έπαινο συμμετοχής από το Δήμο Κεντρικής Κέρκυρας και Διαποντίων Νήσων.  Μαζί με τον έπαινο έλαβε ένα tablet και μια μικρή ελιά.

Η ανακύκλωση  υπόθεση όλων μας.

Με καθαρά χέρια.

Επιστρέφουμε Σχολείο, Μένουμε Υγιείς!

Οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία, την 01.06.2020, των Νηπιαγωγείων, των Δημοτικών Σχολείων και των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους ή ο ίδιος/α εφόσον είναι ενήλικος/η, υποβάλλει υπεύθυνη δήλωση ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, (όπως αυτή ορίζεται στο άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α ́ 64) όπως κυρώθηκε με το άρθρο 3 του ν. 4682/2020 (Α ́ 76) και στην υπ’ αρ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/346/9011/15.5.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών «Καθορισμός ομάδων αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19» (Β ́ 1856), ή σε τυχόν μεταγενέστερο της παρούσας απόφασης, νόμο ή υπουργική απόφαση), ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου ή ήδη νοσεί.

Δικαιολογητικά εγγραφής στην Α’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου.

1. Πιστοποιητικό γέννησης,

Δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1, 6-4-2016)

Η αναζήτηση μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος «myschool» πραγματοποιείται από το σχολείο εγγραφής

1. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  1. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  1. Ατομικό Δελτίο Υγείας (το οποίο παραδίδεται στο γονέα και επιστρέφεται ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ τέλος Σεπτέμβριου συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο.)
  1. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου . (δίδεται από το Νηπιαγωγείο)
  2. Αίτησης φοίτησης στο ολοήμερο (αν επιθυμεί)

ΠΡΟΣΟΧΗ:  οι εγγραφές πραγματοποιούνται από 15 μέχρι και 29 Μαΐου 2020.

Για τον καλύτερο προγραμματισμό του σχολείου παρακαλούμε για την έγκαιρη εγγραφή των παιδιών σας.

Διευκρινίσεις σχετικά με την υποβολή αναγκών εξοπλισμού φορητών ηλεκτρονικών συσκευών.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Φυλλάδιο συμβουλές για γονείς

ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ γενικό

Ψυχολογική στήριξη οικογένειας.

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Τηλ.- fax:26610 54295
e-mail:dimsinar@sch.gr

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΑΤΕ

Καλώς κοπιάσατε στον ιστότοπό μας. Εξερευνώντας τις σελίδες του θα μας γνωρίσετε καλύτερα. Μέσα από τους συνδέσμους μας θα γνωρίσετε το χωριό μας. Θα πληροφορηθείτε τις δραστηριότητες του συλλόγου γονέων,καθώς και των άλλων συλλόγων και φορέων. Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση.

Σκακιστική άσκηση